G eçen yıl hurma ağacımızdaki meyveleri toplamış, eşe dosta dağıttıktan sonra geriye kalan 150 kg kadar meyveyi ziyan olmasın diye yardımcımıza verip ne yaparsan yap demiştik. O da kilosu üç otuz paraya satmıştı. Tam da o esnada japonların hurmayı çok sevdiklerini, kurutarak sakladıklarını ve latince ismi Diospyros olan bu meyvenin ne kadar yararlı olduğunu öğrenmiştik.

Japonların “Korogaki” dedikleri kurutulmuş hurmayı öğrenince çok hayıflanmış ve elimizde kalanlarla hemen denenmiştik. Sonucu görünce o kadar hurmayı nasıl sattık diye epey dövünmüş, sonra da kaderimize küsüp bu mevsimi dört gözle bekler olmuştuk.


Hurma ağacımız bu yıl da bize güzel meyvelerinden sundu. Hele yaprakları kızarmaya başlayıp iyice sararmış meyveler açığa çıktıkça seyrine doyulmuyor.

Bu hafta sonu “Korogaki” yapımı için seri imalata başladık.

Hepimiz çakılarımızı biledik. Ağaçtan bir sele topluyoruz, sonra oturup hepsini soyuyoruz, iplere bağlıyoruz. Mutfakta, kaynamakta olan suya daldırıp ona kadar sayıyoruz. Çıkarıp, sundurmanın altında hazırladığımız askı çıtalarına bağlıyoruz.

Yardımcımız İsmail hemen acemi askerliğindeki günleri yad’etti. Ama sanırım Korogaki yapımı askerdeki patates soyma anılarına baskın gelecek.

Soyma işlemi çok uzun sürdüğünden biribirimize hikayeler anlatmaya başladık.

İki günde ne kadar hurma soyduk bilemiyorum. Herhalde 3 sele olmuştur. Daha geride 6-7 sele var gibi görünüyor.

Pamuklu iplere üçer üçer bağlayıp, mümkün mertebe biribirlerine değmeyecek şekilde çıtalara bağladığımızda hoş bir görüntü oldu. Meyveler olgunlaşmadan hepsini soyup çıtalara astığımızda nasıl olacak merak ediyoruz…

Tags: , , , , , ,

10 Responses to “Hurma Zamanı” Subscribe

 1. tijen 18/11/2008 at 12:29 #

  Koreliler de çok seviyor hurmayı. Hasat bayramında hurmalı bir içecek yapıyorlar, üzeri çam fıstıklı. (Dilerim Bir Ot Masalı’nı seversiniz!)

 2. Pinar 07/11/2009 at 19:11 #

  Bugun ilk korogaki denememi yaptim. Marketten aldigim 6 tane sert hurma ile, o yuzden islem kisa surdu!:) Yalniz hurmalari iple baglama asamasinda ne yapacagimi biraz sasirdim. Neresinden baglayacagimi bilemedim. Sizin fotodan sanki saplara baglanmis gibi geldi. Sonunda 5’ini kucucuk saplarindan, 6.sini ise sapi olmadigi icin (alirken buna dikkat etmedim tabi ki! 🙂 ipi icinden igne ile gecirerek bagladim. Umarim yanlis bir sey yapmamisimdir. Saplar kurudukca ipler gevseyip hurma duser diye endiseleniyorum. Bir de ip naylon. Evde baska turlu kalin bir ip yoktu.
  Neleri yanlis yapmisim ogretmenim? 🙂

 3. Meyvelitepe 07/11/2009 at 21:27 #

  Bence bu işte yanlış yapmak yok, ille olurlar. Biz de sapından bağlıyoruz, sap yoksa paket gibi dışından bağlıyorduk, belki iğne daha pratik bir yöntem. İp de ne varsa mecburen o olacak, bir süre bekleyecek ve hurmaları tartabilecek kadar sağlam olması yeterli herhalde.
  Biz de astık bir kısmını, burada rüzgar uçurup gökyüzüne savurmazsa turuncu toplarımızı, kuruyacaklar:)
  Öğretmenimiz Japonlar, bu yöntemi Japonca ama fotoğraflı bir siteden deşifre etmiştim. Ah bir de Japonca bilsem neler yapacağım ama…:)

 4. Pinar 08/11/2009 at 14:01 #

  Ben icerde camasir askiligina astim!:) Yagistan koruyabilecek bir yer henuz yok. Karavanin onundeki pergole hava gunesliyken cok isiniyor. Arada da zaten pencereler acik, havadar. Eger dusmeler olursa, cevresinden ipe gecirmeyi deneyecegim. Daha kolay.
  Uzun kis gecelerinde Japonca calismaktan daha zevkli ne olabilir!:)

 5. emrah 01/07/2011 at 18:03 #

  Ankara ikliminde olsa ne güzel olur…

 6. Dr. Yalçın Coşkuner 20/12/2011 at 23:39 #

  Selam,

  1998 yılında bu meyve ile ne yapabiliriz diye yola çıkmış ve “Trabzon hurmasının gıda teknolojisinde kullanım olanakları” adı altında bir makale hazırlayıp Dünya Gıda Dergisinde yayınlatmıştık. Doktora, askerlik, iş-güç derken ihmal ettik trabzon hurmasını. Ancak görüyorum ki Uzak Doğuda başlıca işleme tekniği olan kurutma işini epeyce ilerletmişsiniz. Öncelikle tebrik ediyor ve çalışmalarınızda başarılar diliyorum. Kurutma aşamasındaki görüntüleri bile çok güzel. e-posta adresime yazabilirseniz, sevinirim.

  • meyvelitepe 21/12/2011 at 21:19 #

   Yalçın bey, teşekkür ederiz.

   2008 yılından bu yana artık her yıl geometrik artan bir sayıda daha çok kişi hurma kurutuyor. O kadar güzel ve lezzetli oluyor ki, yapanlar neden daha önce bilmediklerine üzülüyorlar.

 7. burcu parlak kaya 13/03/2012 at 12:24 #

  peki bu kurutma işi rutubetli yerlerde yapılabilirmiki? ben ankarada yaşarken annem pekçok sebzeyi kurutur saklardı. ama kocaelide nem var. o yüzden kurumuş herşey birsüre sonra nemleniyor. yada içi küf tutuyor.

  • Bahri Ertunç 22/08/2012 at 19:43 #

   Evet. Aslında ben de merak ediyorum bunu. Alanya’da yaşıyoruz ve burada sebze kurutup yemek neredeyse imkânsız. Aşırı derece nemden her şey bozuluyor. (Yada biz bir şeyleri yanlış yapıyoruz)

 8. guven 27/01/2015 at 21:21 #

  gıda kurutucular var bahri bey, önce açık havada suyunu iyice cektirip sonra gıda kurutucuya alsanız? bir de sebze meyve kurutanlar hep derin dondurucuya koyuyor yoksa her yerde bozulur

  japonlar bunu nasıl tuketıyormus?

Leave a Reply

Yine Zeytin Lezzeti

Bahçemizdeki Karamürsel-Su çeşiti zeytinleri iyice kararmadan toplayıp kalamata yapmak üzere salamuraya koymuş, Samanlı çeşitini ise iyice olgunlaşıp biraz su kaybetmesi […]

Zeytin Zamanı – 5

Aralık başı itibarıyla tüm zeytinler toplandı. Havalar uygun olsaydı dostlarımızı da davet edip zeytin toplama şenliği düzenlemeyi düşünüyorduk ama olmadı. […]

Hurmayı kurutsakta mı saklasak…

Cevizler, kestaneler, zeytinler, inşaat işleri, bahçe bakımı ile ilgilenirken, hiç bir şey beklemeden sessizce meyvelerini sunan sevgili Hurma ağacımızı hakettiği […]

“Afedersin Kalamata”

22/11/2007 Üvez, kestane derken, hasat sırası gözümüz gibi baktığımız zeytinlere geldi. Köyde hemen herkesin bir zeytin bahçesi ya da bahçesinde […]