S ebze adaları deneyiminden sonraki adımımız “Sebze Parkı” oluyor. Sebze parkı, bireysel adaların hep birlikte bulunacağı sisteme verdiğimiz isim. 20 adadan oluşan yeni sistem, gerek sistemi oluşturan adaların biribirlerine göre olan pozisyonları, gerek hangisinde ne zaman hangi bitkileri yetiştireceğimiz, bazılarının çok güneşli, bazılarının yarı gölgeli, bazılarının toprak ısıtmalı özel sera içinde olması, özel sulama düzeni, adalar arasında yürüme ve çalışma parkurlarına vararak bir bütün oluşturuyor.

Yapmaya çalıştığımız, doğanın düzeni ile insanın düzenini biribiriyle çelişmeyecek şekilde buluşturmaya çalışmak. Bunu yaparken de kısıtlı arazimizi olabildiğince iyi kullanmaya çalışıyoruz.

Yeni adaların boyutlarını da biraz değiştiriyoruz. Her ada 4 metre uzunluğunda ve bir metre eninde oluyor. Her bir ada 4 m2 büyüklüğünde. 20 ada ile toplam 80 m2’ye çıkıyoruz. Geçen yazın 22 m2’siyle kıyaslanırsa epeyce büyütüyoruz.

Dört adayı ısıtmalı bir sera oluşturacak şekilde planladık. Isıtma, ada toprağının ısıtılması suretiyle yapılacak. Kullanacağımız enerji elbette yenilenebilir, herhangi bir şey yakmadığımız ve masrafsız enerjiler olacak.

Sebze parkının genel konumlandırılmasında maalesef permakültürün klasik bölgelendirme mantığını birebir uygulayamıyoruz. Eve en yakın birinci veya ikinci bölgede olması gereken sebzeler bizde evden epey uzakta olacak. Yapmaya fırsat bulursak bunun için de zihni sinir bir çözümümüz var tabii.

Meyvelitepe, kuzeye bakan bir yamaçta. İyice güneye yatan yörünge sebebiyle kış dönemince güneşlenme süresi çok azalıyor. Çünkü arkamızdaki güneyde yükselen bir tepe var. Sebze parkının bulunduğu alan arazinin en uzun güneşlenebilen yerleri sayılır.

Fotoğrafta , sağ üstte belli belirsiz görünen zemin, proje tamamıyle bittiğinde yapılacak ahşap bahçe kulübesinin zemini. İşin ilginç tarafı, kulübeyi daha evi yaparken planlayıp zeminini hazırlamıştık. Burası arazinin en sakin yeri. Yaz akşamlarında manzarası çok güzel, huzur vericidir. Kulübe, sebze parkındaki çalışma molalarında kestirebileceğimiz, eve kadar çıkmadan çayımızı demleyip keyifle içebileceğimiz bir mekan olacak.

Bu dört adanın üzerine bir sera yapacağız.

Bu hafta itibarıyla 15 adayı yerlerine yerleştirdik. Köşe bağlama takozlarını vidalıyoruz. Kalan beş adayı ilerleyen günlerde, kışlık sebzelerin bitmesini takiben yapacağız. Daha çok işimiz var.

Tags: , ,

20 Responses to “Sebze Parkı – 2 – Planlama” Subscribe

 1. Bilgi 27/11/2009 at 20:00 #

  Kulubeniz hoş bir dinlenme yeri olacak gibi. Ada parkları hazırlıklarında size kolaylıklar diliyorum… Sevgiyle, bilgi

 2. Pinar 27/11/2009 at 20:14 #

  Yaz bitti ama caliskan karincalar hala calisiyor!:) Cok guzel olacagina eminim. Hele su bahce kulubesi fikri cok yerinde.
  Bir de, adalarinizin iskeleti pek yakisikli!:)
  Cok kolay gelsin.

 3. şebnem 29/11/2009 at 14:52 #

  kolay gelsın! size sürekli sorular sorup sinir etmiyorumdur inşallah!biz genelde baharda ekiyoruz bahçemizi,malum istanbulda kış şartları diyerek..adaların karkası hazır.babamla bir türlü anlaşamıyoruz,o toprağı şimdiden hazırlayıp kışı geçirmesini istiyor.ben de baharbaşında hazırlamak doğru diye düşünüyorum.iki ara bir derede kaldık.toprak boşken yağmurlar akıtır hazırladığımız kompost vs boşa gider mi acaba?
  şimdiden teşekkürler gene:)

 4. Meyvelitepe 29/11/2009 at 19:00 #

  Şebnemn hanım,
  Tam tersi. Bildiğimiz bir şey ise sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duyuyoruz. Sorularınız, yazılarımızı okuduğunuzu, beğendiğinizi, dahası bazılarını uygulamak istediğinizi gösteriyor, ki bu yazıları yazmamızın da sebebi bu zaten.
  Sorunuza gelince, babanız haklı. Toprak karışımını şimdiden hazırlamanız ve kışı geçirmesi çok daha iyi olur. Organik madde ve besin elementleri homojenleşir. Toprak mikroflorası oluşur. Bu sayede organik maddeler çözünerek bitkilere yarayışlı duruma gelir.

 5. Meyvelitepe 29/11/2009 at 19:06 #

  Pınar teşekkürler. Karınca olmakta bizi geçtiğiniz kesin 🙂
  Kulübenin tüm malzemesi bodrumda duruyor zaten. Artık bu bahara yapmak şart oldu.
  Adaların malzemesi uzun yıllar dayanacak gibi olsun istedik. Daha epey iş var. Bir kez tamamlandıktan sonra gerisi tamamen tembel işi olsun istiyoruz 🙂

 6. Meyvelitepe 29/11/2009 at 19:08 #

  Bilgi, teşekkürler. Evet, kulübenin oradaki ortamı, alanın kullanımını çok değiştireceğini hayal ediyoruz.

 7. denizakvaryumu 29/11/2009 at 22:26 #

  Kolay gelsin,
  yakında sebze parkı turları adı altında tüm Türkiye’den geziler düzenlenirse şaşırmam 🙂
  Sebze parkında yapacağınız kulube basit-işlevsel-doğa yanlısı-sadece güneş enerjisini kullanan-tuvalet atıklarının bir şekilde değerlendirildiği-çatısında sedumların ve güneş panellerinin olduğu-pembe pancurlu ama pancurların da birer güneş paneli olduğu vs.vs.
  bir MeyveliTepe klasiği olması temennisi ile.

 8. denizakvaryumu 29/11/2009 at 22:32 #

  MeyveliTepe kulübesi;
  bahçesine benim gibi nasıl bir kulübe yapacağını kara kara düşünenler için de bir örnek teşkil edeceğini sanıyorum.
  Nesıl fırın kardeşliği olduysa neden bahçe kulubesi kardeşliği olmasın 🙂

 9. Mustafa Akdemir 30/11/2009 at 21:22 #

  Adalarınızı ilgiyle takip ediyorum. Ben de sizden görerek bahçeme 5-6 tane yaptım. Daha da yapacağım. Fakat bu ısıtma olayı için sizdeki gibi bir merkezi ısıtma sistemi olması lazım herhalde. Artık o proje Sapanca’daki bahçemizde olur inşaallah.
  Sitenizdeki bilgilere ileride de ihtiyacım olacak. Belli bir zaman sonra silecekseniz ayrı bir dosyaya kaydetmek istiyorum.
  Yazılarınızda detay bilgileri yazmaktan (benim gibi acemileri düşünerek) her daim geri durmamanızı istirham ediyorum.
  Ebruland-Hollanda

 10. Meyvelitepe 30/11/2009 at 22:50 #

  Sn.Denizakvaryumu,
  Bu kulübe bir teknoloji kulübesi olmayacak. Fazladan tek yapacağımız, duvarlarda ve çatıda ısı izolasyonu olacak. Onun da sebebi, yaz öğlelerinde serin serin siesta yapabilmek için.
  Zaten 2mt x 3 mt boyutlarında küçücük bir şey olacak. İçinde tuğladan, bacalı bir açık şömine yapmayı düşünmüştüm ama, yangın filan olur diye vazgeçtim. Burada yakılan odun genelde kestane dalları. Kestane de yanarken çok patlayan, sıçrayan bir odun. Bir köşede küçük bir çap yapma düzeneği tek lüks olacak herhalde.

 11. Meyvelitepe 30/11/2009 at 22:51 #

  Değer mi bilmiyorum. O kadar ahım şahım bir şey yapmayacağız 🙂

 12. Meyvelitepe 30/11/2009 at 22:57 #

  Mustafa bey,
  Seranın ısıtma sistemi bağımsız olacak. Bir güneş paneli, bir kazan, bir de kompost kaplarının içine döşenmiş ısı değiştiricilerle ısı kaynağını halletmeye çalışacağız. Seradaki adaların tabanına da döşemeden ısıtma boruları döşeyip toprağı ısıtmaya çalışacağız. Sistemde 25 derece su dolaşması fazlasıyla yetecek.
  Şimdilik eski yazıları silmek gibi bir niyetimiz yok. Fakat aynı konunun yazıları zamana dağıldığı için okuyanların takibi kolay olmuyor olabilir. İnşallah ileride derli toplu kitap halinde yayınlarız.

 13. Basak 02/12/2009 at 17:22 #

  bu 80 m2’den elde edilecek sebze miktarını biliyor musunuz? Epey fazla olacaktır diye tahmin ediyorum (bizim minicik bostandan bu yaz elde ettiğimiz fasulye miktarını düşündümde…) , fazlayı ne yapacaksınız? Pazarda satış??? yani konu komşuya dağıtmakla da bitmeyebilir. Soruyorum ama sorularım çok cahilce gelebilir diye de bir miktar endişe etmekteyim…

 14. Sadık Yalabık 03/12/2009 at 08:28 #

  Merhaba,kolay gelsin. Yazılarınızı takip ediyorum.Her yazınızda birşeyler daha öğreniyorum.Yazmayı sakın bırakmayın.Sevgiler, saygılar.

 15. Meyvelitepe 04/12/2009 at 14:21 #

  Başak, yeni adalarda teorik olarak daha fazla ürün almayı ümit ediyoruz. Yanlız bu sefer zamanı daha iyi planlamaya çalışacağız. Sebze fidelerinin dikimini zamana yayayacağız, kışlıklar için de bunları kullanacağız. Bu sayede kısa zaman aralığında çok ürün almak yerine uzun bir zamanda devamlı ürün almaya odaklanacağız. Yine de fazla olursa belki yakındaki bir kaç aileye sebze gönderebiliriz diye düşünüyorum.

 16. Meyvelitepe 04/12/2009 at 14:22 #

  Sadık bey teşekkürler. Gücümüz yettiğince devam edeceğiz.

 17. cemo 11/12/2009 at 10:48 #

  Sn MeyveliTepe
  Elimizde kalan baca tuğlaları ile bu adalardan yapmayı düşünüyorum. Bacaların yüksekliği 30 cm. Sizce olur mu.
  Yağmur yağdığından bahceye giremiyorum, toprağı hazırlayamadım henüz. Dere mili getirtim, koyun gübresi hazır.Cocopeat arayışlarındayım.
  Bizlere de, yol gösterici olduğunuz için teşekkür ederim

 18. Meyvelitepe 12/12/2009 at 20:30 #

  Sn.Cemo,
  30 santimlik yükseklik gayet iyi. Büyük kök yapacak bitkileri dikeceğiniz adaları 10-15 santim daha derin kazarsınız. Karışıma biraz da killi bahçe toprağı eklemeyi ihmal etmeyin.

 19. beste 15/12/2009 at 14:09 #

  Jale hanim; bana adresinizi yollarmisiniz [email protected]‘a daha once mail attim ama almadiniz sanirim. Bu guzel bahceye kucuk surprizim olsun istiyorum:)

 20. Mustafa 01/03/2010 at 00:12 #

  Beni blog yazmaya başlatacak kadar etkili anlatımınız ve uzman ötesi konu paylaşımlarınız için çok teşekkür ederim. Çiftlik ve çiftlik evi hayalimizi gerçekleştirirken sağladığınız katkıyı kelimelerle ifade edemiyorum. Sevgiler.

Leave a Reply

Yine Zeytin Lezzeti

Bahçemizdeki Karamürsel-Su çeşiti zeytinleri iyice kararmadan toplayıp kalamata yapmak üzere salamuraya koymuş, Samanlı çeşitini ise iyice olgunlaşıp biraz su kaybetmesi […]

Zeytin Zamanı – 5

Aralık başı itibarıyla tüm zeytinler toplandı. Havalar uygun olsaydı dostlarımızı da davet edip zeytin toplama şenliği düzenlemeyi düşünüyorduk ama olmadı. […]

Hurma Zamanı

Geçen yıl hurma ağacımızdaki meyveleri toplamış, eşe dosta dağıttıktan sonra geriye kalan 150 kg kadar meyveyi ziyan olmasın diye yardımcımıza […]

Hurmayı kurutsakta mı saklasak…

Cevizler, kestaneler, zeytinler, inşaat işleri, bahçe bakımı ile ilgilenirken, hiç bir şey beklemeden sessizce meyvelerini sunan sevgili Hurma ağacımızı hakettiği […]

“Afedersin Kalamata”

22/11/2007 Üvez, kestane derken, hasat sırası gözümüz gibi baktığımız zeytinlere geldi. Köyde hemen herkesin bir zeytin bahçesi ya da bahçesinde […]