S ebze adaları deneyimiz iyice heyecan verici olmaya olmaya başladı. İngiliz bahçeciliğinin yükseltilmiş yastık uygulamasıyla “Kardeş Bitkiler” prensiplerinin iç içe bir uygulaması yapmak istediğimiz. Bu anlamda, organik sebze üretimine hem yeni bir boyut, hem de biraz estetik getirmek istiyoruz.

Zaman geçtikçe, avantajlarını birer birer keşfediyoruz. Geçen hafta domateslerin iyice büyümesi sebebiyle domates adalarının da kafeslerini yaptık.

Fasulye adalarıyla benzer prensipte yaptığımız kafeslerde yatay bambulara daha çok önem verdik. Bitkiler büyüdükçe yatay çubuklara bağlayacağız.

Dört adanın her birinde farklı bir hairloom çeşit var. Domatesin kardeş bitkileri olarak, biber, patlıcan, bol kadife çiçekleri ve fesleğenler var.


Yükseltilmiş yastıklar şu ana kadar çok olumlu. Bitkiler, klasik usul dikilen fidelere göre iki misli geliştiler. Fotoğraftaki pembe domates tek bir saptan on çiçek açtı ve hali hazırda çoğu meyvelerini büyütmeye başladı. Bunu yükseltilmiş yastığa doldurduğumuz coco-peat’li karışımın gevşek yapısının sağladığı iyi kök yapma ortamına bağlıyoruz.
Resimde, sağ alt köşedeki biber fidesinin yaprağındaki uğur böceğine dikkat ediniz. O da bize yardım ediyor.

Fasulye adalarındaki fasulyeler kafeslerin zirvesine tırmandılar. İkinci, üçüncü uçlarını da uzatıp safları sıklaştırıyorlar.

Bir yandan da çiçeklendiler. Minik fasulyeler resimde seçilmiyor.
Fasulye adalarında, fasulyelerin dışında mısır, patlıcan, sakız kabak ve tabii ki kadife çiçekleri, fesleğenler ve petunyalar var.Salatalık adalarından ilk meyvemizi iki gün önce koparıp yedik. Geçen sezondan bu yana yediğimiz ilk çıtır çıtır, aromalı ve doğru dürüst lezzetli salatalık oldu.

Salatalıklar geçen haftadan bu yana atılım yapıp hızla büyümeye başladılar. Fakat üstlerinde onlarca minik salatalık dolu.

Salatalık adalarında da yine “Kardeş Bitkiler” var. Salatalıklardan başka, ay çiçeği, sakız kabak, bol sarımsak ve elbette kadife çiçekleri ve fesleğenler.

Sebze adalarının bir diğer avantajı, boyutları itibarıyle çalışmak çok kolay. Adanın etrafında dolaşarak bitkilere kolayca ulaşabiliyorsunuz. Bitkilerin bulunduğu bölüme basarak ayaklarınızla çiğnemek zorunda kalmıyorsunuz. Bu da toprağın iyi konumunun devamını sağlıyor. Bir diğer avantaj da, kardeş bitkilerden dolayı, sık dikim yapılabiliyor. Bunlar zaten biribirini destekleyen bitkiler olduğu için salatalıklarla ayçiçeklerinin yakınlığı bir mahzur teşkil etmiyor.

Yapraklardaki beyaz lekeler, etraftaki nashi fidanlarını kaolin kiliyle kaplamış olmamızın bir sonucu. Uygulama sırasında sebzelere kadar ulaşan kil yapraklara değdi. Bir süre sonra zaten sebzeleri de tamamen kaolin kiliyle kaplamayı düşünüyoruz.

Bu da bahçemizdeki bir diğer dostumuz, bir eğreltinin üzerinden bize poz veriyor. Fotoğrafını çektikten sonra rahatsız etmeden, kolay gelsin diyerek uzaklaşıyoruz.

Tags: , , ,

7 Responses to “Sebze Adaları – 3” Subscribe

 1. Alev 13/06/2009 at 17:38 #

  Sevgili Meyvelitepe,
  Yapraktaki Uğur böceğinin yerinde olmak için neler verilmez ki…Çok kıskandım şuan sizinle olan tüm canlıları.Kolay gelsin.

 2. Osman G 14/06/2009 at 17:07 #

  Evet, harika olmuşlar, ellerinize sağlık, keşke herkesin; bu huzur dolu, lezzetli olacakları aşikar ürünleri yetiştirebilme fırsatı olsa…

 3. rasim karavana 15/06/2009 at 17:43 #

  sebze adaları hergeçen gün dahada güzel oluyorlar. elinize sağlık. sizde pembeleri tek gövde de bırakıyorsunuz gördüğüm kadarı ile birde boğazlama yapmayacakmısınız.
  benim pembeler, havalar biraz ısınınca çiçeklerini dökmeye başladılar 🙁

 4. Meyvelitepe 16/06/2009 at 12:03 #

  Rasim bey, teşekkürler.
  Fideleri dikerken çukur açıp çok derine dikmiştim. Fideler biraz büyüyünce çukuru doldurarak boğaz doldurma işini hallettik. Ayrıca her bölüme 8-10 santim daha kendi yaptığımız komposttan malç ilave ettik.
  Osman bey, teşekkürler. Aslına bakarsanız herkes balkonunda bile iyi kötü bir şeyler yetiştirebilir.
  Alev, gezmekten fırsat bulduğunuzda gelip bizim biber yapraklarına konabilirsiniz 🙂

 5. Murat ÇARKÇI 06/06/2013 at 21:57 #

  Yaptığınız onca güzel çalışma o kadar etileyici ki, uzun zamandır her bilgisayar ekranının karşısına oturduğumda dakikalarca adeta bir kaneviçe gibi özenle ve profesyonelce işlediğiniz bahçenizi inceliyorum, bence insan ruhu için en nadide sanat eserleri kadar dinlendirici ve bir o kadar merak uyandırıcı aynı zamanda insanın toprağa ne kadar meftun olduğunu anlamasına vesile olan mahiyette çalışmalarınız .Sizin araştırmacı yaklaşımlarınız ve uygulamalarınız yaradanın toprağa ve üstünde yetişenlere verdiği istidatları anlamamızı sağlıyor ve ona olan şükrümüzü ziyadeleştiriyor,inşallah bir gün kendi bahçemi düzenlerken,sanırım bu en az 4-5 yıl kadar sonra olacak,sizin engin tecrübelerinizden ziyadesiyle istifade edeceğimi düşünüyorum.
  Herşey gönlünüzce olsun.

 6. Güliz 21/06/2015 at 11:53 #

  Sevgili meyvelitepe…
  pembe domatesleride acaba sırık domares gibi koltuklarını alacakmıyız..yoksa onlar öylemi kalacak…Saygılar

  • meyvelitepe 22/06/2015 at 02:16 #

   Sırık bir çeşit ise koltuk almanız gerekir. Birden fazla pembe domates çeşidi var, sizdeki nedir bilmiyorum.

Leave a Reply

Yine Zeytin Lezzeti

Bahçemizdeki Karamürsel-Su çeşiti zeytinleri iyice kararmadan toplayıp kalamata yapmak üzere salamuraya koymuş, Samanlı çeşitini ise iyice olgunlaşıp biraz su kaybetmesi […]

Zeytin Zamanı – 5

Aralık başı itibarıyla tüm zeytinler toplandı. Havalar uygun olsaydı dostlarımızı da davet edip zeytin toplama şenliği düzenlemeyi düşünüyorduk ama olmadı. […]

Hurma Zamanı

Geçen yıl hurma ağacımızdaki meyveleri toplamış, eşe dosta dağıttıktan sonra geriye kalan 150 kg kadar meyveyi ziyan olmasın diye yardımcımıza […]

Hurmayı kurutsakta mı saklasak…

Cevizler, kestaneler, zeytinler, inşaat işleri, bahçe bakımı ile ilgilenirken, hiç bir şey beklemeden sessizce meyvelerini sunan sevgili Hurma ağacımızı hakettiği […]

“Afedersin Kalamata”

22/11/2007 Üvez, kestane derken, hasat sırası gözümüz gibi baktığımız zeytinlere geldi. Köyde hemen herkesin bir zeytin bahçesi ya da bahçesinde […]