Son yazımızın üzerinden bir kaç hafta geçti. Bu süreyi çeşitli araştırmalar ve planlar yaparak geçirdik. Tohumların ekilmesini bilerek biraz geciktirdik. Bunun sebebi, tohumlar serada çok hızlı çimlenip hemen büyüyorlar. Çabuk büyüyen fidelerin yerlerine dikme zamanı geldiğinde toprak henüz yeterince ısınmamışsa fideleri kaybetme riski olabiliyor. Bu yüzden Mayıs ortasında sebze ve çiçek fidelerimizi bahçeye dikmeyi hedef alarak geriye gittiğimizde Mart sonu mantıklı bir zaman oldu.

Geçen hafta sonundan itibaren seradaki fide yetiştirme tavalarımıza tohumlarımızın bir kısmını ektik. Bu hafta sonu da devam ettik. Gelmesini beklediğimiz bir parti daha tohumumuz var. Onlar da geldiğinde tohum işini tamamlamış olacağız.

Bu yıl tohum çeşitimiz epey fazla. Serada yer bulmakta zorlandığımız için iki raf daha ilave ettik. Halen soğuk katlamada olan tohumlarımızın da ekilme zamanı geldiğinde biraz zorlanacağız gibi.

Ektiğimiz çiçek tohumlarımız;
Kadife çiçeklerinden 3 tava tohum ektik. Kadife çiçekleri bu yıl bahçemizde çok özel bir rol oynayacaklar. İlerleyen günlerde 1-2 tava daha ekebiliriz. Petunya da aynı şekilde bu yıl bahçemizde özel önem verdiklerimizden. Aster, iki ayrı çeşitolarak. İberis ya da Girit çiçeği (Candytuft), Yüksükotu (Foxglove), Solmaz çiçek (Amaranthus tricolor), Kokulu Çin karanfilleri, tabii ki Tütün çiçeği (nicotiana), Hezaren (Delphinium), Arslan ağzı. Yeni gelecek tohumlarımızın içinde de başka pek çok çiçek var.

Bu yıl sebzelerimiz de oldukça çeşitli. Domates çeşitlerimizin bir kısmı geçen yıl kendi ürettiklerimizden. İri siyah ukrayna domatesi, siyah cherry, tamina, soğuğa dayanıklı sub arctic plenty, pembe domates ve yine kendi tohumlarımızdan yerli domatesler ve costoluto fiorentino isimli bir italyan hairloom çeşit. Gelecek tohumlar içinde bir çeşit daha var.

Geçen yıl yetiştirdiğimiz 75 bin scoville acılık değerindeki Thai Dragon biberlerden yine ektik. Yeni edindiğimiz 5 bin scoville acılık değerindeki Meksika kökenli jalapeno biberlerimiz thai’lerin yanından şeker gibi kalacaklar. Fakat sıkı durun. Gelecek tohum partisinin içinde, Hindistan kökenli 500 bin scoville değerinde “Mustard Habanero” da var. Sanırım bunların yanında da Thai’ler şeker gibi kalacak.

Bunların yanısıra, iki çeşit celery, havuç, kendi tohumlarımızdan sarı karpuz, iki yeni çeşit daha karpuz, üç çeşit kavun, kestane kabağı, kavun gibi yuvarlak sakız kabağı ve salatalık.

Geçen hafta bir kaç komşu benden “yaz kirazı” araştırmamı istemişlerdi. Sanırım gazetelerde çıkmış, kilosu 150 liraymış. Peki dedim, size yer kirazı tohumu veririm. Şaşırdılar, nereden bulacak diye. Geçen yıl saksılarda büyüttüğüm güvey feneri tohumlarından verdim bugün. Tabii ki, yine kendi tohumlarımızdan bolca güvey feneri de ektik.
Seradaki goji berry fidanlarımızı da yerlerine diktik. Ayrıca geçen ay çimlendirdiğimiz 30-40 kadar goji berry fidesinin yanı sıra bugün yüz kadar daha tohum ektik.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Likapa (blueberry) fidanlarımız keyifli görünüyorlar. Yerlerini beğenmiş olmalılar ki tomurcuklar patlamaya başladılar.

 

 

 

 

 

 

 

Bu yıl, özellikle sebze yetiştirilmesinde yeni bazı yöntemler deneyeceğiz. Bunlardan birisi de kumaş torbalarda patates yetiştirmek. Özel tasarlayıp branda kumaşından diktirdiğimiz, 50 cm çapında, 90 cm yüksekliğindeki torbaların içine bir karış kadar özel karışım toprağımızdan koyup patateslerimizi ektik. İlerleyen günlerde hem gelişimlerinden, hem de denediğimiz yöntem konusunda daha detaylı bilgi vereceğiz.

Tags: , ,

9 Responses to “Bahar Geliyor -2” Subscribe

 1. Pinar 30/03/2009 at 21:17 #

  Gorunen o ki, cok guzel bir sebze ve cicek bahceniz olacak. Yalniz aci biberlere inanamadim!:) Aciyi cok mu seviyorsunuz? Yoksa aci seven sevdikleriniz mi cok?:)
  Patatesleri ekme yontemi de cok ilginc. Tercih sebebinizi merak ettim.
  Keyifli ve berekli bir hasat dilerim.

 2. Magissa 30/03/2009 at 21:49 #

  Patateslerin hikayesini merakla bekliyorum. Patates ekecekmişim gibi meraklanmama da gülüyorum – ama yazdıklarınızı okurken içim rahatlıyor, galiba siz anlattıkça kafamda kendim yapıyormuşum gibi bir yol izliyor düşüncelerim, o kadar güzel bir his ki, eminim yaşaması çok daha zevklidir.
  Şu siyah domateslerin de fotoğraflarını bekleriz muhakkak. 🙂

 3. Alev 30/03/2009 at 22:32 #

  Yazılarınız terapi gibi.her kelimesi büyülü sanki.Hatta bazı cümlelerde kayboluyorum.Kalbim hızla atıyor.İçimi huzur kaplıyor. Kesin Bir sihir var sizde.Kabul ederseniz gönlümdesiniz.Kolay gelsin.

 4. Meyvelitepe 31/03/2009 at 00:47 #

  Aslında acı biberi ısırarak yediğimiz hiç vaki değil. Geçen yaz yardımcımız İsmail, thai’lerden birini sadece ısırmış, sonra da poyraza karşı ağzını bir saat boyunca kapatamamıştı 🙂 Yeni biberi niye yetiştireceğiz açıkçası bilmiyorum. Merak işte 🙂

 5. Meyvelitepe 31/03/2009 at 00:52 #

  Sevgili Magissa,
  Güneş alan bir balkonunuz varsa siz de yapabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, büyücek bir çuval, bir-iki paket torf, biraz organik gübre, bir de bir kaç çimlenmeye hazır patates. Devamında, biz ne yapıyorsak siz de adım adım yaparsanız Eylül ayında bir çuval taze patatesiniz olması yüksek olasılık.

 6. Meyvelitepe 31/03/2009 at 00:53 #

  Sevgili Alev,
  Teşekkür ederiz. Bir an için bile olsa bu duygularınıza sebep olmak bizin için de mutluluk verici.

 7. Faik Murat 17/04/2009 at 17:02 #

  Çuvallara patates ekmek çok yaratıcı bir fikir, kullanılmayan ve toprak olmayan yerleri değerlendirmek adına çok uygun.

 8. likapa 08/01/2010 at 18:18 #

  Devamında, biz ne yapıyorsak siz de adım adım yaparsanız Eylül ayında bir çuval taze patatesiniz olması yüksek olasılık olas gerek..

 9. gnl 17/04/2013 at 11:12 #

  kumaş torbalarda patates yetiştirme işinin sonucunu bulamadım bilgi verirmisiniz yazılarınızı ilgi ile takip ediyorum

Leave a Reply

Yine Zeytin Lezzeti

Bahçemizdeki Karamürsel-Su çeşiti zeytinleri iyice kararmadan toplayıp kalamata yapmak üzere salamuraya koymuş, Samanlı çeşitini ise iyice olgunlaşıp biraz su kaybetmesi […]

Zeytin Zamanı – 5

Aralık başı itibarıyla tüm zeytinler toplandı. Havalar uygun olsaydı dostlarımızı da davet edip zeytin toplama şenliği düzenlemeyi düşünüyorduk ama olmadı. […]

Hurma Zamanı

Geçen yıl hurma ağacımızdaki meyveleri toplamış, eşe dosta dağıttıktan sonra geriye kalan 150 kg kadar meyveyi ziyan olmasın diye yardımcımıza […]

Hurmayı kurutsakta mı saklasak…

Cevizler, kestaneler, zeytinler, inşaat işleri, bahçe bakımı ile ilgilenirken, hiç bir şey beklemeden sessizce meyvelerini sunan sevgili Hurma ağacımızı hakettiği […]

“Afedersin Kalamata”

22/11/2007 Üvez, kestane derken, hasat sırası gözümüz gibi baktığımız zeytinlere geldi. Köyde hemen herkesin bir zeytin bahçesi ya da bahçesinde […]