Sebze Adaları – 2

Bu hafta sebze adalarına devam ediyoruz. Geçen hafta adalarımızı inşa etmiş, içlerine özel karışım coco peat’li toprağımızı hazırlayıp yerleştirmiş ve fidelerimizi dikmiştik. Fasulyelerin hızla uzaması yüzünden henüz yapmaya fırsat bulamadığımız kafesleri (trellis) en azından fasulye adaları için hemen yapmamız gerekti.

Kafeslerimizi bambulardan imal ettik.

Rüzgara dayanması için yine bambulardan çapraz dayanakları yerleştirip vidalayarak iyice sabitledik.

Uzamış fasulye uçlarını hemen kafes parmaklıklarına sardırdık.Fasulye adalarında, bir uzun ve bir kısa kenarda dizi halde fasulye fideleri, fasulyelerin hemen açığında mısır, sonraki sırada bir kaç patlıcan ve tabii ki kadife çiçekleri var.

Toprağın üzerine kendi imalatımız bitkisel komposttan iki parmak kalınlığında malç yaydık. Bitkiler biraz daha büyüdüklerinde malç kalınlığını 8-10 santime çıkaracağız. Böylece yükseltilmiş yastıktaki toprak karışımının neminin kaybolmasını engellemeyi umuyoruz.

Bu arada patates çuvallarımız hızla yükseliyorlar. Toprak yetiştirmekte zorlanmaya başladık. Çuvallar geniş tabanlı ve iç hacimleri de geniş olduğundan her seferinde çok fazla toprak hazırlamak gerekiyor. Umuyoruz bu zahmetin karşılığını görürüz.

 

14 Comments

 1. Cok hos gorunuyorlar.
  Cuvallarda patates yetistirirken, toprak, fideler buyudukce mi ekleniyor? Bu denemeyi biraz daha detayli yazabilir misiniz is gucten firsat bulursaniz eger?:)
  Kolay gelsin.

 2. Oooo siz bahçe konusunda gerçekten aşmışsınız. Sizi ve Bostancık2ı okudukça, ben bu kadar şeyi nasıl öğreneceğim, uyguayacağım diyorum. Biraz moralim bozulmuyor değil, çünkü bu başına bir uzmanlık, ciddi emek gerektiriyor. Abant’taki evimizin bahçesi yeni yapıldı, tesfiye, taraçalama falan. tabii bunu işi bilen birisi yaptı, biz bu ara sık gidemediğimiz için, hazıra konduk. Aynı kişi bahçeye çim gül ve bir kenarına da mini bostan yaparak, bazı sebzeler dikti. Bundan sonrası bize ait, bakalım altından nasıl kalkacağız?

 3. çuvalda patates yetiştirirken bir süre sonra samanla takviye yapıldığını okumuştum.

 4. Ne kadar tecrübelisiniz bu konuda,bereketi bol olsun toprağınızın,hem bu yetişenlerle dolu bir masanın resmini de görmek isteriz…Resim dedim de,en üstteki resmi görünce karşı karşıya olduğumuzu hissettim.Ben Kocaeli’deyim 🙂
  Sevgiler,

 5. Sayın İsmail bey, Malç konusunda yazdıklarınızı okudum,ben kompost yapmada biraz kötü olduğum için malç olarak (muhakkakki en iyisi kompost) EPS levhaları kullanıyorum, güzelde oluyor. EPS’nin bitkiye hiç bir zararı yok zaten %99 yakını hava 30 cm yarı çapında 3 cm kalınlığında eps levhaları ortasını delip ikiye bölüyorum, yani iki c oluyor sonra bunları ağacın toprak hizasında yerleştiriyorum yaka gibi ve üstüne toprak kaplıyorum (bahçemde iki adet kangal köpeği olduğu için kapatıyorum, yoksa kapatmayada gerek yok. Hem sıcak hem soğuk için güzel oluyor.Hemde toprak nemli oluyor.Çok güzel yalıtım malzemesi. Boncukları (çok küçük eps parçaları) toprağa gömüyorum hem topraga yalıtım yapıyor hemde topragı gevşek tutuyor kökler için. Bir arkadaşım Avrupada zeytin ağaçların gövdesinin’de eps ile sarıldığını söylüyor.Bende uyguladım soğukda hemde sıcakta çok koruyor.Bu malzemeyi yalıtım için çeşitli şekilde kullanabiliriz.Bir tehlike olduğunu zannetmiyorum çünkü içtiğimiz, yediğimizin içinde.
  Bu benim bir uygulamam olduğu için sizinle paylaşmak istedim. Avrupada gövdeye sarılan EPS’in içine antifriz koyuyorlar.
  Mehmet Erkal

 6. Mehmet bey,
  İlginç bir uygulama. İlk etapta aklıma gelenler, EPS levhalar hava ve su geçirmezler. Dolayısıyla bitkinin kök bölgesindeki toprağın havalanması, yağmur ve sulama ile suyun ulaşamaması, verilecek gübrenin kök bölgesine iyi salınamaması vb. sorun olur mu diye düşündüm. Bir de, neticede petrol türevlerinden üretilmiş bir malzeme. Bu kadar toprak ve bitkilerle entegre edilmesi doğru mu diye düşünüyorum. Bunun yerine kolay edinilmesi bakımından saman yayılsa, üzerine ağırlaştırılması bakımından ince bir toprak da yayılabilir. Ne dersiniz?

 7. Sayın İsmail bey,İyi günler, EPS petrol türevi doğrudur, size hak veriyorum, ama 30 cm yarıçaplı bir EPS levhasının hava ve su alımında büyük bir ağaca ne kadar etkisi olabilir. Benim bütün gayem kök çevresinin sıcakta, soğukta makro elementleri alabilmesi için ılık bir ortamda olabilmesidir.Sonra bende Avrupadan getirilmiş ağaç gövdesini saran içinde antifiriz olan özel bir koruyucu var. Organik tarımda çok titizler. Bazı yazılarda MALÇ için siyah, veya beyaz naylon kullananlar var.Buda nihayetinde petrol türevi. Ama sizin tercihiniz saman daha organik ve mantıklı.Bu konuyu sizin gibi deneyimli bir üretici ile paylaşmak istedim. Benimki sadece beyin cimlastiği ve her zaman daha iyiyi bulmak çabası.Sizin fikirlerinizde çok değerli benim için.Bilen birisi ile bu konuları tartışmak çok zevkli oluyor.Bu konuda meraklıyım ve çok okuyorum.
  Başarılar dilerim.
  M.Erkal

 8. İsmail bey, şunuda ilave etmek isterim. Ağacın tabanına koyacağınız 30 cm. lik EPS levhanın bir faydasıda bunun yüzünden ağaca vereceğiniz gübre, kompost, vesairi ağacın gövdesinden 30 cm uzağa eklemiş oluyorsunuz. Size sınırı gösteriyor.Köke yaklaştırmıyor. Ben busene saksıdaki güllerin toprağınada EPS levha koymayı düşünüyorum. Serada gibi olur. İstediğim zaman çıkartıp su verebilirimde.Kışı ılık geçiriler diye düşünüyorum.
  Teşekkürler

 9. Mehmet bey,
  Deneyin, mutlaka faydası olur. EPS levhanın çözünüp toprağa karışması söz konusu değil.
  Ancak ağaçlara malç yapılırken normalde taç iz düşümüne yaklaşılır. 30 cm çap biraz az gibi. Sizinki malçtan daha başka bir fonksiyona sahip olacak gibi. Denemenizin sonucunu merakla bekliyorum.
  Saygılar

 10. Merhaba,
  Bir süredir bloğunuzu büyük bir zevkle ve ilham alarak takip ediyorum.Biz İstanbul Rumelihisarında büyük bir bahçesi olan bir evde sizin ifadenizle ,şehrin içerisinde çılgın kalabalıktan uzakta yaşıyoruz.Benim çocukluk yazlarım köyümüzde geçti hep.Bu yüzden toprağı çok severim.Yaklaşık 7 ay öncesine kadar da çılgın bir iş temposu içerisindeyken bir süre çalışmama kararı aldım.Dolayısıyla hem evimize hem bahçemize hem de kendime ayıracak bolca vaktim oldu.Birkaç senedir bize bahçe bakımında yardımcı olan Bülent in katkılarıyla bahçe de sebze yetiştiriyoruz.Ancak verimden memnun olmadığımdan dolayı bu işi bizzat kendim üstlenmeye karar verdim..Sebze adaları fikri bir çok açıdan oldukça hoşuma gitti.Ve şu an hazırlık aşamasındayım..Şimdiden bana çok yardımcı oldunuz.Zaman zaman bu süreci sizinle paylaşmak isterim..

  Bilgilerinizi ve tecrübelerinizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim

  • Bahçenizle ilgili paylaşımlarınızı bekleyeceğiz. Şimdiden bol bereket diliyoruz. Kolay gelsin:)

 11. Merhaba İsmail Bey,

  Bu bambu çubuklarını ve kokopeati nereden temin edebilirim. Kompostu ne şekilde fermte etmemiz gerekiyor. Bahçemde yüklü miktarda yanmış çiftlik gübresi temin ettim. Bunu bahçeye genel olarak yaymayı düşünüyorum. Komposta veya sebze yatağına bu gübreden katabilir miyim. 1/3 bahçe toprağı, 1/3 kokopeat, 1/3 çiftlik gübresi uygun mudur? Bu gübreden sebzelere hastalık mantar vs geçer mi? Verdiğiniz ve vereceğiniz tüm değerli bilgiler için teşekkürler.

  • Tavşanlıda İstanbul Lines vapur iskelesine giden yola girince solda Gartengold var. Oradan temin edebilirsiniz. Söylediğiniz oranlar uygundur. İyi yanmış gübrede bitki patojeni bulunmaması lazım.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*