Kaolin – Parçacık Film Teknolojisi – Piyasada Bulunabilir Malzemeler

M97 hidrofilik kaolin formülasyonuna uygun, bu güne kadar numunesi ve analiz raporları elimize geçmiş, kullanılabilirlik deneyi yapma fırsatı bulduğumuz ve ambalajların içinden çıkacak malzemenin hep aynı efsafta ve önceden bildirilen özelliklerine uyumlu olacağından emin olduğumuz malzemelerin bir listesini çkarmak ve bazı temel fiziksel özellikleriyle birlikte yayınlamak istedik.

 

ABD Tessenderlo grup tarafından üretilen Surround WP, ABD Georgia sedimentif yataklarından elde edilen hammadde ile rafine ve kalsine edilerek üretiliyor, tane dağılımı %90 2 mikron altı, yüksek beyazlık ve parlaklık seviyelerine sahip. ABD’de ambalajlanarak bu haliyle tüm dünyaya sevkediliyor. Parçacık Film Teknolojisi geliştirme projesinde belirlenen speklere göre ve bu projenin bir çıktısı olarak belirlenen orijinal ürün. Yapılan bilimsel araştırmaların hemen hemen tamamı bu ürün kullanılarak yapılmış. Bu yüzden aynı zamanda fiziksel, kimyasal ve optik özellikleriyle alternatif ürünlerin formülasyonlarına bir referanstır. MSDS dökümanlarında serbest yoğunluğu 288,3 kg/m3 olarak belirtilmiş. Bu değeri %4 sapma ile 300 kg/m3 olarak ölçtük. Ülkemizde halen Basf Agro tarafından pazarlanıyor.

 

 

ABD Georgia sedimentif yataklarından elde edilen hammadde yine ABD’deki büyük bir işleme tesisinde rafine ve kalsine edilerek üretiliyor. Tane dağılımı %90+ 2 mikron altı. Yüksek beyazlık ve parlaklık seviyelerine sahip. Ölçülen serbest yoğunluğu 275 kg/m3. Orfe Teknik firması tarafından büyük ambalajlarla ithal edilip Türkiye’de ambalajlanıyor ve Sunguard markasıyla satılıyor. Malzemenin teknik spekleri ve ağır metal analizi mevcut. Surround WP Engelhard’a ait iken bu ürünü ülkemize getirmekte olan Orfe Teknik, Surround’un el değiştirmesi sonrası aynı efsafta (tane dağılımı kısmen daha iyi) yine Georgia kökenli bu malzemeyi kendi markasıyla getirdiğini anlıyoruz. Bu ürünü uzun bir süre bahçemizde kullandık ve çok memnun kaldık.

 

Bu yıl piyasaya çıkan yeni bir ürün. Kaolin konusunda uzmanlaşmış bir ithalatçı olan AVS İç ve Dış Ticaret firması, geçen yıl tarımda kullanılan endüstriyel ürünü AT-80’i üretici firmayla iş birliği yaparak tarımın gereksinimlerine göre ortalama tane dağılımını önemli ölçüde düşürmeyi başararak kendi markasıyla tarıma özel bir ürün olarak ithal ediyor. Kaolinin insanlar tarafından ilk kullanıldığı yer olan, bu sebeple Çin Kili de denilen bu malzeme Çin kaynaklı hammadde ile Çin’deki üretim tesislerinde rafine ve kalsine edilip, boyutlandırıldıktan sonra, bu marka ile ülkemize özel Çin’de paketlenip ithal ediliyor. Yüksek beyazlık ve parlaklığa sahip. Tane dağılım raporu;

şeklinde. Buna göre 0,53 mikronluk ortalama tane büyüklüğüyle oldukça elverişli. Yüksek beyazlık ve parlaklık oranına sahip bu malzemenin 2 mikron altı tane dağılımı %82,35, 1 mikron altı tane dağılımı %72. Serbest yoğunluğu bizim ölçümümüze göre 344 kg/m3 geldi. Bu üründen sipariş ettik ve yılın ilk uygulamasını bu malzeme ile yaptık, oldukça iyi kalitede olduğunu gördük.

 

AVS İç ve Dış Ticaret firmasının endüstriyel kullanımlar için yıllardır Çinden ithal etmekte olduğu malzeme. Rafine, kalsine, yüksek beyazlık ve parlaklık oranına sahip, %82,22 oranında 2 mikron tane dağılımına sahip, ortalama tane boyutu 1,09 mikron olan malzeme. Serbest yoğunluğu bizim ölçümümüze göre 369 kg/m3.

Bu ürünü geçen yaz bahçemizde başarıyla kullandık. Firmanın geçen yıl Kaokil markası için üreticiyle birlikte AR-GE çalışması başlatması sonucu geçtiğimiz sonbahara doğru ithal edilen partide ortalama tane dağılımının 0,55 mikrona indirebildiğini sonradan gönderilen bir analiz raporunda gördük. Bu ürün tarımda kullanılabilir olmasına rağmen firmanın tarım için Kaokil ürününü öne çıkararak AT-80’i endüstriyel kullanımda pozisyonlamak istediği anlaşılıyor.

 

Nanokim firmasının endüstriyel kullanım için Çinden ithal ettiği rafine, kalsine malzeme. Geçen yıl talep ettiğimiz numuneyi inceleme fırsatı bulmuştuk. Rafine ve kalsine bir malzeme, 2 mikron altı tane oranı %84. Yüksek beyazlık ve parlaklık oranına sahip. Bizim ölçümümüze göre serbest yoğunluğu 367 kg/m3. Fiziksel özellikleri AT-80 ile hemen hemen aynı.

Ortalama tane büyüklüğü hakkında bilgiye ulaşamadık. Endüstriyel bir malzeme olmasına rağmen M97 hidrofilik formülasyona uygun olarak kullanılabilir.

Bunların dışında yine endüstri kullanımı olan ve formülasyonu uygun görünen başka ithal malzemeler de olduğunu biliyorum. Fiyatları ucuz olmamakla birlikte onlardan da numune elde ettikçe uygun olanlarını bildirmeye devam edeceğim.

 

7 Comments

 1. Merhaba Meyvelitepe

  Kaolin ile ilgili yazılarınızı okuduktan sonra bir torba kaokil sipariş ettim ve aldım. Aldım da nerden ve nasıl ne zaman uygulayacağımı bir türlü kestiremiyorum. 200 m2 bir bahçem var. 1×2 m ebatlarında 8 adet sebze adası hazırladım. Bu arada İstanbul Büyükçekmecede oturuyorum. Havalar tam olarak ısınmadığı için özellikle geceleri kendim tohumdan yetiştirdiğim fideleri henüz bahçeye taşıyamadım.
  Aynı zamanda bahçede birçok meyve ağacı da var. Nar, yeşil can erik, kayısı, incir, elma, armut, kırmızı ve beyaz dut, vişne, üzüm, şeftali, kızılcık, ceviz, fındık. Kimisi bodur kimisi de daha henüz yeni yeni büyüyor. Bir tane de küçük fidan zeytinimiz var. Kimisi yeni yeni yapraklanıyor kimisi çoktan meyveye durdu kimisi de çiçekte.
  Hal böyle olunca kaokili nasıl ne zaman yapacağıma karar veremedim. Kimya bilgim yada bitkilerle ilgili bir eğitimim de olmadığı için tedirginim.
  Yazınızda kaokili yapıştırıcı bir malzemeyle kullandığınızı yazmışsınız. Bunun ne olduğu ve uygulama konusunda tavsiyelerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.
  Sebze fidelerini de bahçeye diktikten sonra kaokil uygulamamı tavsiye ederseniz ne zaman ve tekrarlamam gerekirmi.
  İşlerinizde kolaylıklar dilerim.
  Seda Tarhan

  • Seda hanım,

   Kaolin uygulamasını elma, armut gibi meyvelerde çiçek taç yaprakları dökülüp meyve tutumu gerçekleştikten hemen sonra, Zeytinde taneler saçma iriliğine geldiği zaman yapabilirsiniz. İkinci, gerekirse üçüncü uygulamaları meyveler büyüdükçe yapabilirsiniz. Sebzelerde sıcakların iyice arttığı dönemde (Temmuz gibi) yapmanız yararlı olur. Sebze uygulamalarında herhangi bir yapıştırıcı kullanmadan ve yarım doz uygulama yapmanız daha iyi olur.

   Ağaçlarda yapıştırıcı olarak reçine esaslı bir yayıcı-yapıştırıcı kullanmanız yeterlidir. Organo-silikon temelli yapıştırıcı kullanmaktan kaçınmalısınız, bu tür yapıştırıcılar yüzey gerilimini fazla düşürdüğü için malzemenin yapraklardan akmasına sebep olduğu gibi yaprak stomalarının tıkanmasına da sebep olabilir. Yazılarımızda bahsettiğimiz akışkan kontrollü suspansiyon yapmaya yarıyan malzeme, kaplamanın yağmur ve rüzgar ile silinmesine karşı çok etkili olmasına rağmen maalesef makul miktarlarda piyasadan satın alabilme imkanı yok, ihtiyacınızın çok üzerinde büyük miktarlarda satıyorlar, bu yüzden reçine esaslı yapıştırıcılar işinizi fazlasıyla görür.

 2. Sevgili Meyvelitepe,

  piyasadaki ürünler ile ilgili yazınızdan ve diğer yazılarınızdan yola çıkarak şu anda internet üzerinden satış yapabilen Kaokil kargo dahil 95 TL civarına denk geliyor. ancak ürün 25 kg. daha küçük seçenek yok. benim hobi amaçlı küçük bir bahçem var ve ne kadar kaolin kili tüketeceğimi de kestiremiyorum. kaokili sebzelerde ve lojmanımızda yer alan bazı zeytin ağaçlarında deneyeceğim.
  yine internette satış yapan şu ürün hakkında hiç duyum aldınız mı? güvenilir midir? bu ürün çeşitli ağırlıklarda satılıyor. cevabınız benim için önemli.
  sevgiyle kalın.

 3. Merhabalar,

  Kaolin kilini seramikçi arkadaşlar bahsederken duymuştum. Konuyu internetten araştırırken müdavimi olduğum sizin sitenizden de kaolin ile ilgili yazıları gördüm ve tesadüf ki elma ağaçlarıma dadanan zararlıları da bugün farkettim. yaprakları kıvırıp altlarına larvalarını bırakıyorlar. Bunun için kaolin yataklarından daha önce başka bir iş için topladığımız kaolinleri su ile karıştırıp ilaçlama pompası ile bir ağaçta denedik. Rengi sizdeki fotoğraflardaki gibi oluyor. Ancak ürünümüz tarımsal amaçlı bir ürün değil ve direkt yataktan aldığımız saf kaolin.

  Sorum odur ki acaba ağaçların tamamına uygulamakta bir behis var mıdır? Böyle bir bilgi sizde mevcut mu?

  • Yataktan çıktığı haliyle ham kaolin’in ağaçlarınıza uygulanması mahzurludur. Bu yazıda detaylı bilgiyi bulabilirsiniz. Ham kaolinin yarısı kumdur. Ayrıca kalsine edilmemiş olduğu için nem tutarak yapraklarda mantar hastalıklarına yol açabilir. Tane dağılımı da yüksek olasılıkla iri tanelidir. Dolayısıyla literatüründe bahsedilen faydaları sağlayabilecek efsafta olmadığı gibi zararları da olabilir.

2 Trackbacks / Pingbacks

 1. Kaolin (Kaolen) Kili - Page 35 - agaclar.net
 2. Anonim

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*