Bu fotoğraf üçüncü haftadır Meyvelitepe’den uzak kalmak zorunda kalan sevgili eşim için.

Kar, kış, soğuk, çamur, başka işler derken bahara hazırlık için yavaş da olsa epey işler yaptık.


Meyve fidanlarının tamamı bir güzel budandı.


Kompost kaplarında olgunlaşan kompostu koca bir tepe halinde boşalttık. Martta sebze adalarına ve fidanların diplerine yayılacak. Boşalan kapları da Mart başından itibaren taze yeşil malzeme bularak yeniden dolduracağız.


Soğuğa dayanıklı Rize portakalı ve mandalina fidanlarımız serada çiçek açtılar. Nisan ayına kadar burada bekleyecekler.

Nisanda, hanidir hazır olan ve içlerine gübre doldurulmuş çukurlarında toprakla buluşacaklar.

İki büyük adayı daha yediveren çilek fidelerimizle donattık. Budama artıklarını öğüterek diplerine malç yaptık. Eski çilek adalarını da seyrelterek yarı yarıya gençleştirdik. Onların da dibindeki malç katmanını yeniledik.


Henüz sekiz aylık goji fidanlarını derin budadık. İki yaşındakileri mart başında budayıp yine epeyce çelik köklendireceğiz.


Geç ıspanakların arasında kıvırcıklar bizi salatasız bırakmıyor. Bahçede bir sürü yerde soğan ekili, nereye yakınsak bir kaç tane alıp salataya ekliyoruz. Bu yıl her ay başka bir yere parti parti kıvırcık fidesi diktik. Böylece her zaman alınabilir durumda kıvırcığımız oldu.


Bu sap kerevizler (celery) çok bereketli. Kıştan hiç etkilenmeden sürekli yeni sap ve yaprak veriyorlar. Tek bir kök bir aileye fazlasıyla yeter ama biz biraz abartmışız. Baharda bir çok kökü sökmek zorunda kalacağız.


Sonbahardan itibaren brokoli’miz hiç eksik kalmadı. İki ayrı çeşit sıra ile toplanır durumdaydılar.


Bahçenin büyük bir kısmında, meyve fidanlarının bulunduğu bölümlerin tamamında ve zeytinlerin diplerinde kök bölgelerinde bakla ekili. İlk ekilenler neredeyse çiçeklenecek. Ortalarından budayarak çiçeklenmeyi geciktirmeye, toprağa azot yükleme sürecini uzatmaya çalışacağız.

Toprakta en hızlı tüketilen besin elementi olan azotu bu şekilde yeşil gübre ile takviye etmeye çalışıyoruz.


Bugün pırıl pırıl bir kış güneşi altında epey iş bitirdik. Evin önündeki leylandileri ve alev ağaçlarını budadım. Makas tutan elimin parmaklarını ve bileğimi hissetmiyorum neredeyse.

Resimde sol arka tarafta görünen tuhaf yapı, üç tane çok büyük sandıktan oluşuyor. 30-40 tavuk barındıracak bir kümes olacak ama daha epey bir işi var.

Bu günlerde pek güneşe aldanmamak gerekir. Kuzeyden esen buz gibi rüzgarla ısı 3-4 dereceyi geçmiyordu.

 

Tags: , , ,

22 Responses to “Bahara Yaklaşırken” Subscribe

 1. Berceste 14/02/2011 at 01:22 #

  Sanki ben budamisim gibi elimde makasin acisini hissettim bir an 🙂 Ama guzel, tatli bir aci bu. Ardindan gelecek guzelliklerin, mutluluklarin yaninda hic kalan. Oh ne guzel bahari yasamak orada…
  Ekin Sapi Devrimi’ne basladim 🙂 Budamadan yana degil diyor on sozunde. Siz de budadik diyorsunuz agaclari. Ben ne yapardim diye dusundum simdi…

 2. Babamonk 14/02/2011 at 09:11 #

  Sayın Meyvelitepe, sizin oralara bahar erken geliyor olsa gerek, hazırlıkları neredeyse tamamlamışsınız yeni sezon için. Bir Eskişehir’li olarak ben de sabırsızlıkla bekliyorum baharın gelmesini. Evdeki saksılar yetmez oldu artık.
  Bu sene de merakla bekliyorum yeni yazılarınızı. Selamlar, saygılar.

 3. Omer Tuncer 14/02/2011 at 10:11 #

  Sizden benim ahlatlar için naşi aşı çeliği istemeye niyetim vardı ama her halde geç kaldım ağaçları budamışsınız. 🙂
  Sayın Berceste budama ve aralama kailiteli meyve için şart.

 4. Çiğdem 14/02/2011 at 10:34 #

  Bakla yapraklarından salata yapıyortsunuz değil mi? 🙂

 5. Çiğdem 14/02/2011 at 10:34 #

  Bakla yapraklarından salata yapıyorsunuz değil mi? 🙂

 6. kaliforniya 14/02/2011 at 16:44 #

  merhaba,
  mor renkli broccolileri nerden buldunuz? hic gormemistim..bir de haslanmadan baska broccoli ile ne yapilir? bizim turkiyede pek aliskin olmadigimiz bir sebze..
  kolay gelsin,
  kaliforniya

 7. emre 15/02/2011 at 17:43 #

  Gojinin toprakta hiç bu kadar büyüyebileceğini ve kalınlaşabileceğini bilemiyordum….tebrikler..
  birde sayın meyvelitepe bu kadar işi hangi mekanizasyonları kullanarak yapıyorsunuz…o baklaları ekmek ve hasad etmek kolay olmasa gerek…
  ve yine o baklalar her sene mi tarımını yapmak lazım..çiçeklenme bittikten sonra onları kökleriyle beraber çapalayıp toprağamı karıştıracaksınız…bu azot yükleme işi nasıl oluyor…saygılarımla

 8. Sadık Yalabık 16/02/2011 at 12:32 #

  Sayın Meyvelitepe,gojilerin diplerinde görünen odun külümü acaba?Ne güzel size bahar erken geliyor. Biz mayıs’a kadar bahçe ekemiyoruz.Soğuk vuruyor.

 9. izmir çetesi 20/02/2011 at 05:49 #

  teşekkürler

 10. melike 20/02/2011 at 23:06 #

  Kolay gelsin.. İnşallah çok bereketli, keyifli bir bahar sizleri bekliyor olacak..

 11. kangal 23/02/2011 at 11:20 #

  çalışmalarınızı çok başarılı buluyorum tebrikler devamını bekleriz.

 12. nalan cantav 23/02/2011 at 17:19 #

  oy oy
  tavuklar geliyor demek.
  geçen gün iç denetim için görevli bir bey arkadaşımın şirketinde denetim yapmış. sohbet sohbeti açmış, onlar da düzenli olarak gidecekleri sizinki gibi bir yer istiyorlar. daha ne yapacaklarına karar verme aşamasındalar, yolları uuzn epey.
  hemen sizden bahsettik heyecanla. duymamış, ayıpladık.
  çok faydalanacak eminim yazdıklarınızdan.
  sevgiler.

 13. Merkal 25/02/2011 at 17:10 #

  Nasıl bir kümes yapmayı düşünüyorsunuz. Biraz anlatırmısınız.
  Başarılar,
  M.Erkal

 14. meyvelitepe 10/03/2011 at 22:17 #

  Bizim daha “ekin sapı devrimi” yapmak için epey bir fırın ekmek yememiz lazım galiba:)

 15. meyvelitepe 10/03/2011 at 22:18 #

  Size de selam ve sevgiler Babamonk, baharı hala bekliyoruz:)

 16. meyvelitepe 10/03/2011 at 22:21 #

  Doğrusu bilmiyorduk hiç bakla yapraklarından salata yapıldığını; baklaları yemiyoruz tohum olsun diye, bari yapraklarından salata yapalım:) Teşekkürler.

 17. meyvelitepe 10/03/2011 at 22:27 #

  Merhaba kaliforniya, mor brokoli ve mor brüksel lahanalarını “garden organic” den almıştık. Brokoli çiğ olarak da tüketiliyor, çorbalarda kullanılabi. Bu konuda biz de çok deneyimli sayılmayız:)

 18. meyvelitepe 10/03/2011 at 22:35 #

  Çapa ve kol kuvveti şeklinde bir mekanizasyon kullanıyoruz:)
  Baklaların her sene ekilmesi gerekiyor, bir bölümünü tohumluk olarak büyümeye bırakıyoruz, kalan kısmı çiçekteyken gübre olarak toprağa yatırılıyor. Bazı benzeri bitkiler gibi bakla da havadan aldığı azotu kökleri aracılığıyla toprağa veriyor, bu kabiliyetinden ötürü ekiyoruz.

 19. meyvelitepe 10/03/2011 at 22:40 #

  Gojilerin dibinde kompost, kemik tozu ve vinas ekstresi var. Biz de kışlık veya dayanıklı olmayanları daha önce ekmiyoruz, fideleri kapalı ortamda hazırlıyor, Mayıs başı yerlerine ekiyoruz.

 20. meyvelitepe 10/03/2011 at 22:48 #

  Nalan hanım çok hoşsunuz, “ayıpladınız” demek:)
  Tavukların dubleks kümesi hazır, kümesten ziyade “tavuk palace” oldu adeta. Bu yaz bekliyoruz sizi, böyle uzaktan tanışmakla olmuyor:)

 21. meyvelitepe 10/03/2011 at 22:51 #

  Şu an için dubleks bir kümes olacakmış gibi görünüyor, tam bir planlama yapmadık, sonucu yapınca hep birlikte göreceğiz:)

 22. Yılmaz YILDIZBAYRAK 31/03/2011 at 12:58 #

  sayin yönetici,sizlerden sitenizde izlediğim domateslerin tohumlarından isteyene göndereceğinizi öğrendiM.Ankara da yaşıyorum yazları memleketim olan Arvin ili Arhavi ilçesine Nisan ayi 20 sinden sonra giderek sizlerden edindiğim bilgilerle ufak boyda sevze parkları yapmaktayım. Epeyce de başarılı oldum.Çok araştımama rağmen sizlerde mevcüt olan domatis çeşitlerinden elde edemedim.Tohumları ödemeli kargo ile ankaara da ki adresime gönderirseniz mutlu olurum. adresim ,Yılmaz yıldızbayrak Karacaören mahallesi toplukonut küme evleri 4 etap B-34 DAİRE 53 altinda-ankara

Leave a Reply

Yine Zeytin Lezzeti

Bahçemizdeki Karamürsel-Su çeşiti zeytinleri iyice kararmadan toplayıp kalamata yapmak üzere salamuraya koymuş, Samanlı çeşitini ise iyice olgunlaşıp biraz su kaybetmesi […]

Zeytin Zamanı – 5

Aralık başı itibarıyla tüm zeytinler toplandı. Havalar uygun olsaydı dostlarımızı da davet edip zeytin toplama şenliği düzenlemeyi düşünüyorduk ama olmadı. […]

Hurma Zamanı

Geçen yıl hurma ağacımızdaki meyveleri toplamış, eşe dosta dağıttıktan sonra geriye kalan 150 kg kadar meyveyi ziyan olmasın diye yardımcımıza […]

Hurmayı kurutsakta mı saklasak…

Cevizler, kestaneler, zeytinler, inşaat işleri, bahçe bakımı ile ilgilenirken, hiç bir şey beklemeden sessizce meyvelerini sunan sevgili Hurma ağacımızı hakettiği […]

“Afedersin Kalamata”

22/11/2007 Üvez, kestane derken, hasat sırası gözümüz gibi baktığımız zeytinlere geldi. Köyde hemen herkesin bir zeytin bahçesi ya da bahçesinde […]