Korona Günlerinde Bahar Hazırlığı

Malum, tuhaf günlerden geçiyoruz. Zaten arazinin dışına pek çıkmazdık, artık hemen hemen hiç çıkmıyoruz. Gücümüz yettiğince her bahar yaptıklarımızı yapıyoruz yine.

Bu ara en önemli işlerden biri fidelerimizi hazırlamak. Bunun için de sırasıyla tohumlarımızı ekeceğiz, çimlenip tam toprağa dikilme zamanı geldiğinde fide olacaklar.

Seraya dikeceğimiz kaliforniya biberlerini çoktan çimlendirdik, Nisan ortasına hazır olacaklar. Açığa dikeceğimiz biber ve patlıcan tohumlarını geçen hafta ektik. Çünkü biber ve patlıcanın çimlenme süreleri daha uzundur. Bugün de domates tohumlarını ekiyoruz. Fasulye, kabak ve salatalık tohumlarını fide yapmıyoruz. Zamanı gelince doğrudan toprağa ekiyoruz.

Küçük fide seramızı birkaç senedir kullanamıyorduk. Bir nedeni, artık devleşen sekoya ağacımızın altında kalması, diğer nedeni de sabit raflara tırmanan minik farelerin yeni çimlenen fideleri kesmesi ya da yiyecek bulma ümidiyle viyol topraklarını eşelemeleriydi.

Bu yıl özel bir düzenek hazırlayarak her iki problemi de aştığımızı düşünüyorum. Seranın içinde tellerle tavana asılmış bir tezgah yaparak farelerin viyollere ulaşabilmelerini engelledik. Sekoyanın ışığı azaltmasına karşı da ek bir ışıklandırma düzeneği hazırladık.

Bu ara geceler hala çok soğuk. Eski raflarda zaten var olan ısıtma düzeneklerinden birini termostatıyla beraber bu tezgaha taşıdık. Üzerine su geçirmez bir örtü yaydıktan sonra, kümesten arta kalan kullanılmamış 4 santim yüksekliğindeki ızgaraları örtünün üzerine yerleştirip, onların da üzerine viyolleri koyduk. Gece sıcaklık düştüğünde termostat karbon filme enerji vererek ısıtmayı başlatıyor, viyollerin hemen altındaki bir sensör yeterli sıcaklığı algıladığında ısıtmayı durduruyor. Böylece viyolleri yakmadan hep ılık tutabileceğiz.

Herkesin tohum ekip fide yapma yöntemi farklı olabiliyor. Biz biraz tembel işi yapıyoruz. İstiyoruz ki, tohumları viyollere doğrudan ekelim, devamında hiç şaşırtma veya seyreltme yapmadan yine doğrudan götürüp yerlerine dikebilelim.

Bunun için temiz viyollere, kaliteli ve amacına uygun torf gibi bir yetiştirme malzemesine ihtiyacımız var. Viyollerimizi bir kaç yıl kullanabiliyoruz. Ancak geçen yıl kullandığımızı bu yıl tekrar kullanmak için önce iyice yıkayıp sonra da seyreltilmiş hidrojen peroksit püskürterek dezenfekte ediyoruz. Kullandığımız torf da tohumu fide yapmaya yetecek kadar besin içeren steril bir malzeme.

Bir diğer çok önemli unsur tabii ki tohumlar. Sağlıklı bitkilerin, zamanında ve uygun olgunluğa gelmiş meyvelerinden, doğru bir şekilde alınıp kurutulmuş ve bugüne saklanmış, taze tohumları kullanmak gerek. Böylece çimlenme oranı çok yüksek olur ve bir viyol gözüne tek bir tohum ekerek güzel fideler elde edilebilir.

Hafifçe nemli malzeme doldurulmuş viyol gözlerine kalemin tersi ile 7,5 mm derinlik olacak şekilde kalemi yavaşça döndürerek tohum yuvaları açıyoruz.

Her yuvaya tek bir tohum koyuyoruz. Her bir çeşitin tohumlarını yuvaya koyduktan sonra mutlaka tohum ismi yazılı bir etiketi belirli bir düzende yerleştiriyoruz. Sizler de böyle yaparsanız etiketin bir süre sonra silinmeyeceğinden emin olmalısınız. Tohumları açtığımız yuvalara koyduktan sonra tırnağımızın ucuyla üzerine biraz malzeme itip sonra da parmağımızla hafifçe bastırarak tohum ekme işini tamamlıyoruz.

Tohumları ektikten sonra viyolleri sulamayı unutmuyoruz. Sularken viyollerdeki malzemeyi alt üst etmeyecek şekilde nazikçe suluyoruz. Viyolleri kurutmadan her daim hafif nemli tutmak çok önemli. Torf gibi malzemeler bir kez kurursa sonra tekrar nemlendirmek çok zordur. Fideler hazır oluncaya kadar fidelerle ilgili günlük kontrol ve gerekiyorsa sulamak dışında başkaca yapacağımız bir şey yok.

Seraya dikeceğimiz kaliforniya biberi fidelerine daha önce ihtiyacımız olduğu için onları ayrı bir viyolde Mart başında ekmiştik. Nisan ortası gibi yerlerine dikmeyi hedeflediğimiz fideler şimdilik böyle. Bunlar da evde, ayrıca ısıtmaları yok ama pencere kenarında bile olsa kapalı yerdeki ışık yetersiz kalacağından basit bir düzenekle özel olarak ışıklandırıyoruz.

9 Comments

 1. Farelere cozum bulmaniz iyi olmus 🙂 Biz de bu sene yumurta kaplarinda deneyecegiz. Evde gunes alan bir pencere kenarini dusunuyoruz, biber ve domates ekecegiz, bakalim nasil olacaklar. Sadece kompost ile yumurta kaplarini doldursak olur mu dersiniz?

  • Pencere kenarı ışık için yeterli gelmiyor, hiç olmazsa bir kaç beyaz ampul ile takviye yapmak gerekir. Kompost da standardı olmayan bir malzeme. Tercihan özel ve steril bir torf kullanmak çok daha uygun olur. Öte yandan malum, günümüz koşullarında elimizde ne varsa onunla yetinmek durumunda da kalabiliriz.

 2. toprağa emek verim sonra verim almak kadar güzel birşey var mı ?
  Fideleri ektikten sonra ne kadar süre sulamak gerekiyor doğru sulamayı nasıl yaparız hocam.

  • Her gün kontrol edilip toprağın üzerinde kuruma belirtisi görülür ise azar azar sulanmalı.

 3. Merhaba , tesadüf eseri sizlere rastladım .. Ashwagandha hakkında araştırma yapıyordum yazınıza denk geldim . Belki sizlerden bir ricam olabilir . Ben doktor olarak havakuvvetlerinde çalışıyorum , bir bahçem var küçük ama bu yoğun dönemde en güzel stres atıp biraz uzaklaşabildiğim yer . Normalde fide alırdım pazardan ama şimdi heryer kapalı , doğal olduğu için isteyebilirim diye düşündüm umarım uygundur . İstediğiniz tohumdan karışık yollamanız mümkün müdür ? Teşekkür ederim , kolay gelsin ..

  • Bir süredir arazi dışına çıkmıyoruz. Dolayısıyla ne kargoya ne de postaneye gitme imkanımız yok. İnşallah malum durum geçtikten sonra.

  • Sayın Meyvelitepe’nin de üye olduğu için paylaşımımda mahsuru olmadığını düşünerek cevaplıyorum:
   http://www.agaclar.net/forum/tohum-satis/41464.htm
   Bu siteye üye misiniz bilmiyorum fakat her konuda faydalı olabilecek bir sitedir. Ayrıca tohum konusunda da iletişim kurabileceğimiz bir üyemiz var. Ben geçen haftaki siparişim elime ulaştı, doğal olduğunu düşünüyorum. İyi günler

 4. Merhaba, sizi tesadüfen internetde araştırma yaparken buldum ve çok güzel buldum, bahçe işinde pek yeni sayılmam fakat eksiklerim var tabii. Sizden ricam, bir kardeş bitkiler listesi hazırlamanız, bir de bitkilerin nasıl budandığı ve hastalıklara karşı doğal yöntemlerin nasıl olacağı konusunda bir yazı hazırlamanız, çünkü bunlar gerçekten bitki yetiştirirken çok önemli oluyor.. teşekkürler, sevgiler..

  • Instagram kullanıyorsanız aygununciftligi hesabında kardeş bitkilerle ilgili paylaşımlar vardı. Faydalı olur inşallah ❤️

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*