Yaz geldi geçti

Kış bastırınca güneşli fotoğraflara bakmak güzel oluyor. Biz de ilkbahardaki mavi-yeşil ALG üretmek üzere hazırladığımız havuz, aşıladığımız yosun hücrelerinin hızlı üremelerini sağlayan düzeneği anlatan yazımızdan sonra bahçe ile ilgili yazı yazmamıştık. Bu yazı ile hem bahardan sonra olan bitenleri anlatan bir özet yapalım dedik,  hem de biraz güneşle içimiz ısınsın istedik.

Çin seddi adıyla andığımız 40 metrelik yeni sebze adasına domates, tatlı sivri biberler, patlıcan ve sap kereviz (celery) ekmiştik. Organik maddesi çok yüksek, bol yanmış keçi gübresi ile hazırladığımız toprak karışımında, gün doğumundan gün batımına kadar güneş alan bu adada  beklediğimiz gibi sebzeler çok hızlı gelişti.

Pembe domatesler her biri ortalama dörder kilo gelen salkımlarıyla yine coştular.

Bir kaç yıldır ıslah altında tuttuğumuz bu sarı salkım bu yaz kendinden bekleneni fazlasıyla verdi.

Bu italyan gelenekseli toprağa ve iklime iyice alıştı.

Köyümüzün yerli çalı fasulyesi bu yaz verime geç başladı ama sonrasında defalarca kere ürün verdi. En son Kasım ayında topladık.

Pembe salkımlar olgunlaştıklarında gerçekten muhteşemdiler.

Islah altındaki başka bir çeşit hem verimliliği, lezzeti hem de uzun verimlilik süresi ile çok umut verici. Daha geçen hafta kar altında bunlardan domates topladık.

Kaliforniya biberlerimiz de çok tatmin ediciydi. Bunları hala sökmedik. Seradaki bitkilerin üzerinde kilolarca biber var ama soğuk sebebiyle kızaramıyorlar. Biz de yeşil olarak toplayıp taze tüketiyoruz.

Kaliforniya biberleri açığa ekildiğinde iyi performans göstermiyor mutlaka örtü altında yetiştirilmeleri gerekiyor, en azından kuzey bölgelerde.

Temmuz ayında günlük hasatlarımız yukarıdaki gibiyken,

Bir kaç hafta içinde böyle oldu. Bu sahne epey kere tekrarlandı.

Beşinci senesini dolduran bu güzelliğe Alis’ Pembe Kiraz adını verdik.

Bahçenin bu yılki rekortmeni yine bir pembe oldu.

Hazırladığımız 1,5 tonluk havuzda mavi-yeşil chlorella hücreleri üreterek elde ettiğimiz gübreyi de en az 6-7 kere kullandık. Havuza yeni su doldurduktan sonra gübreleme yapacağımız günün üç gün öncesi bir çuvala doldurulmuş tavuk gübresini havuza daldırıp su devri-daimini başlattığımızda üçüncü gün havuzdaki ALG nüfüs patlaması maksimum oluyor. Bahçenin yüksek bir noktasında bulunan havuzun giderine taktığımız hortum, arada bir yerdeki 300 litrelik başka bir depo ile hemen hemen tüm sebzelerimize havuzdan gübre vermek mümkün oldu.

ALG patlaması suyun PH’ını önemli ölçüde yükseltiyor. Başlangıçta 7,5 civarında olan PH, ALG hücrelerinin çoğalması sonucunda hızla 10,5 mertebesine kadar yükseliyor. Kullanmadan hemen önce havuzdaki ALG’lı suyun önce PH’ını 6,5 seviyesine indiriyoruz, elimizde bulunan bol fulvik asit içeren biovin organik gübresinden ilave edip iyice karışmasını sağlıyoruz. Bir kaç kez aktifleştirilmiş faydalı bakteri kokteyli olan EM, olmadığı zaman da meyve kabuklarından yapmış olduğumuz enzimleri süzerek suya ilave ettik. Bu şekilde hazırlanmış suyu bekletmeden sebzelerimize verdik. Şayet beklerse PH tekrar hızlı bir şekilde yükseliyor.

Yaz sonuna yaklaştığımızda önce cevizler oldu. Zamanında kargaların ektiği tohumlardan çıkmış dört ceviz ağacımızdan yaklaşık 120 kilo kuru kabuklu ceviz çıktı. Peşinden kestaneler geldi.

Son olarak da her zamanki gibi hurmalara sıra geldi.

Sonbahar  iyiden iyiye kendini gösterdiğinde zeytinlerimizi de topladık. Bu yıl zeytin az ama bize fazlasıyla yeter görünüyor yine.

Her zamanki sırayla koca yemişler renklenerek kendilerini gösterdiler. İki fidanımız bu yıl her zamankinden çok meyve verdiler. Bu yılın meyvesi ile gelecek yıl meyve olacak çiçeklerin aynı anda görüldüğü nadir bitkilerden olan kocayemiş çok sevdiğimiz ağaççıklardan biri.

Artık gitgide artan geleneksel tohumların paylaşılması ve takas etkinliklerinden biri olan agaclar.net ‘in organizasyonuna katıldık. Farklı bir yaklaşım ile düzenli ve paylaşımcı bir organizasyon oldu. Bahçemizden 22 çeşit ile katıldığımız organizasyonda, talepleri karşılamak üzere 726 tohum paketi hazırladık. Bizimle birlikte 24 paylaşımcı 4.456 tohum paketi hazırladı ve 120 kişiye dağıtıldı. Ülkenin dört bir yanından gelen çok güzel çeşitleri hem kendi aramızda takas etmiş olduk, hem de elinde geleneksel tohum olmayan bir çok kişi paylaşımdan yararlanmış oldu. Her şeyin kayıtlı ve şeffaf olduğu organizasyon, toplanan tohumların tamamının dağıtılmasıyla son buldu.

 

 

21 Comments

 1. Her zamanki gibi muhtesemsiniz, bereketiniz bol olsun!
  Takas kismina da ayrica cok sevindim. Yerel turlerin bereketi bol olsun, yerinde evrilsinler ve guclensinler…

  • Çok teşekkürler Dilek. Takas gerçekten güzel oldu, seneye tekrarına diyelim. Bereket hepimize gelsin:)

 2. Bu soğuk günlerde böyle güzel manzaraları görebilmek iyi oluyor
  mevsimlerin tümü güzel…ama toprağımızı özledik biraz
  hava açsa da hasret bitse…

 3. Herşeyi o kadar güzel ve titiz götürüyorsunuz ki..İdolümsünüz.

  Geleneksel tohumların daha çok üreticiye, heveslisine ulaşması siz ve sizin gibi duyarlı isanlar sayesinde olacak elbet.

  Topragınızın bereketi, gücünüzün kuvveti hiç eksilmesin.

  Sevgiler,
  Ece

  • Herşey çok güzel olmuş elinize sağlık. Sizden öğrenmek istediğim bir şey var. Bu sene tohumlarınızı bende aldım. (Agaclar.net) teşekkür ederim. Gönderdiğiniz tohumlarınıza 10% luk sirke uygulaması yaptınızmı? Geçen sene uyguladım çok faydasını gördüm. Yapmadıysanız ben uygulayacağım.

   M.Erkal

   • Mehmet bey, güle güle yetiştirin.

    Bu sene domateslerde hiç bir hastalık belirtisi görmediğimiz için sirkeli su işlemi yapmadık. Siz isterseniz tohumları torfa ekmeden hemen önce yapabilirsiniz.

  • Çok teşekkürler Ece hanım iyilik bakan kişinin gözlerinde, yüreğinde. Amin diyorum güzel dileklerinize:)

   Sevgiler, selamlar…

 4. Her zamanki gibi yaz mevsiminiz bereketli olmuş.Kızınız adına domates! Ne şahane bir hediye…
  Ayrıca takas etkinliği için de tüm emek verenlere ve size teşekkürler. Huzurlu ve sağlıklı bir kış geçirmeniz dileğiyle..

  • Çok teşekkürler Derya hanım, bu bahar inşallah sizin de işiniz çok olacak, bol bereketli güzel bir yıl olur inşallah:)

 5. Nice güzel, bereketli yazlara, hep birlikte, paylaşarak, bölüşerek, sevgiyi ve ürünleri…
  Füsun

 6. Merhaba,

  ginkgo agacinizi kendiniz mi diktiniz? Kac yasinda oldugunu ögrenebilir miyim?

  Simdiden cok tesekkürler ve selamlar

  Sara

 7. evde zeytinyağı yaptınız mı ,yaptıysanız yapılışını gönderirmisiniz lütfen ,değirmendere’den selam ve saygılarımla yıldırım erseçgen.

  • Zeytinyağını evde yapamıyoruz maalesef. Su sıcaklığını düşürterek yağhanede yaptırmaya çalışıyoruz.

 8. Ne tesaduf Koca yemis meyvelerini iki hafta once Brighton’da bir hafta sonu permakultur kursunda yanimizdaki calilikta gorunce oldukca duygulanmistim, beni birden 40 sene onceye goturdu. cocuklugumda Tavsancil koyu (sizin cepheden baktiginizda korfezin karsi yakasinda herekenin hemen solunda kalan koy) baglarimizin kenarlarindaki ormanliklarda bol bol toplayip yedigim o kucuk kirmizi meyvalar gozumun onune geldi. Annanemin anlattigina gore ikinci dunya savasi sirasindaki o yokluk zamanlarinda koyluler kocayemis meyvelerinde recel. pekmez marmelad yaparlarmisti. bilmiyorum hala kaldimi oralarda. Paylastiginiz icin cok tesekkurler.

 9. Bahçemde iki adet koca yemiş fidanı büyümekte.Tutturmakta oldukça zorlanmıştım .ama şimdi gayet iyi gelişiyorlar.Köyümüzün başka bir bölgesinde söküp evimin hemen yanına dikmiştim.Hem tat hem de görüntü olarak harika bir bitki.ancak budama zamanı ve tekniği konusunda herhangi bir bilgiye sahip değilim.öneri ve görüşleriniz olursa sevinirim.

 10. Hobi bahçesi; mini sera veya hobi seraBizde hazır imal edilmiş halde satılması henüz çok yenidir, “yeni tanınmak üzere”dir. Söz konusu mini sera veya bahçe seraları için bizde “hobi sera” terimini kullananlar var. Eski klasik limonluklardan farkı, bunların şimdi çiçek ve bahçe meraklıları için portatif olacak şekilde üretimlerinin yapılıp satışa sunulmasıdır. Bunlara ingilizcede hobby garden, greenhouse gibi isimler verilir. Hobi bahçesi denince bizde normal bahçeler anlaşılıyor. Mini sera denince de el kadar, akvaryum gibi gerçekten mini seralar anlaşılıyor (hâlbuki bunlara Hobi Sera denir).Hobi bahçesi mini seralar büyük bir tavuk kümesi gibidir, en azından bir köpek kulübesinden dört misli kadar büyüktür. Gelişmiş batı ülkelerinde ve ABD’de yapı market tarzı yerlerde ve süs bitkileri / bahçe meraklıları için olan mağazalarda hazır satılır. Yurt içinden “hazır satın alabileceğiniz” bir yer örneği olarak Serapey.com web sitesine bakabilirsiniz.Madem bizde henüz pek bilinmiyor ve her yerde satılmıyor, o halde kendiniz de yapabilirsiniz. Tabii ki ihtiyacınız varsa. Veya yeni bir kazanç yolu olarak imal edip satışa sunabilirsiniz.Hobi sera / hobi bahçesi en kolay yoldan nasıl yapılır? Metreyle satılan hem kalın hem cam gibi tam şeffaf polyester branda / muşamba alarak çadır ya da tavuk kümesi yapar gibi pvc ya da alüminyum çerçevelerle ihtiyacınıza uygun bir Hobi Sera yapmanız kolay. Muşamba yerine polikarbon levhalar özellikle kışları fazla soğuk geçen yerlerde ısı yalıtımı için çok elverişlidir. Rüzgârdan uçup gitmesin diye yere sağlamca sabitlemek ve güneş içerdeki bitkileri pişirmesin diye gereken tedbirleri düşünmek gerekiyor. Daha uzun ömürlü ve bahçe serası olarak bir şey tasarlamak istiyorsanız hiçbir tahta malzeme kullanmamanızı tavsiye ederim. En iyisi pvc çerçeveler kullanmaktır.Bu tip limonluklar hangi amaçlarla kullanılır?1- Kış boyunca bazı bitkileri ağır dondan korumak.2- İlkbahar başında / kış sonunda ekeceğiniz tohumların daha hızlı büyüyebilmeleri ve nisan sonuna doğru esas yerlerine dikilebilecek hale gelmeleri.3- Kışın da sebze yetiştirilmesi.4- Gülden Afrika menekşesine kadar birçok bitkinin çelikle üretimi için yüksek hava nemliliği sağlaması.5- Fazlaca hava nemliliği isteyen bitkilerin havası yeterince nemli olmayan yörelerde yetiştirilmesi.6- Gece ısının çok düştüğü yerlerde soğuk sevmeyen bitkilerin yetiştirilmesi..7- Bahçelerde tavukların değil süs bitkilerinin devamlı kapalı yerde yetiştirilmesi..Daha birkaç amaç sayılabilir.Zararlı yönlerine gelince:— Birçok hastalıklar ve parazitler içerde kolayca çoğalabilir.— Direkt güneş alan bir yerde bulunuyorsa sıcak günlerde bitkiler sıcaktan pişebilir

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*