Gojiler geliyor !

Bu sonbahardan itibaren yapacağımız bir dizi değişikliğin ilk adımı olarak bu yazıyı yeni adresimizden yayınlıyoruz. Bu güne kadar 725.443 kere görüntülenen eski sitenin tamamını bir kaç sayfa eksiği ile yeni adrese taşımayı başardık. Eksik sayfaları da kısa sürede taşıyacağız. Facebook ve Twitter ayarlarını yapmaya çalıştık ama, typepad’deki adrese e-posta ile abone olmuş takipçilerimiz bu yazıyı alamayacaklar. Eski adreste yayınlayacağımız bir taşınma yazısı ile onları da uyarmaya çalışacağız.

Yapmayı planladığımız değişiklikler şimdilik bir sürpriz. Fakat çok kısaca, paylaşımlarımıza ilgi duyanlar için çok daha doyurucu, daha detaylı, derli toplu ve sürekli gelişen bir bilgi kaynağı oluşturmak istiyoruz.

Zaman alan başka şeylerden dolayı yazacak şeyler epey birikti. Bir süredir gözümüz gojilerde. Bahçedeki taraça duvarının üzerine sıralanmış yüz kadar goji artık iki yaşlarını biraz geçtiler. Geçen fırtınada biri kırılınca ani bir karar vererek hem buradakileri, hem de aşağıda yeni oluşturduğumuz goji bahçesinde tüm bitkileri tellere aldık. Bununla ilgili bilgi almak isteyen olursa ileriki bir yazıda bahsedebiliriz.

Bu yıl malum, mevsim bir ay kadar kaydı. Kalıcı mı, değil mi bilmiyoruz henüz. İklim değişikliğinin bir sonucu olsa gerek. Başlangıcı geçen sonbaharda hissetmiştik, kış da bir ay geç gelmişti.

Gojiler de bu değişiklikten nasibini almış görünüyor. Haziran sonundan itibaren tek tük olgunlaşan goji vardı, fakat son günlerde hepsi birden atağa geçerek meyve dallarını çiçek ve meyvelerle donatmaya başladılar.

Meyve yoğunluğu ürkütücü derecede fazla. Kıştan köklere iyi takviye yapmıştık ama, gojinin kış takviyesini çok hızlı tüketen bir bitki olduğunu geçen seneden biliyoruz. Bunun için bazı önlemlerimiz var tabii.

Kızaranlar, o muhteşem renkleri ve lezzetleriyle yazın güzelliğini bir kez daha hatırlatıyorlar.

Üst taraçadaki sebze adalarının çerçevelerini ahşapla değişitirmiştik. Geçen yıl kışlık sebzelerimizi diktiğimiz bu grup adaya bu yıl az bir takviye ile yine yazlık sebzelerimizden diktik. Domates çeşitlerinin bir kısmı ve acı biberler bu bölgede.

Domatesler iyice yükselmeye başladığı ve bambu kafes yapımı çok zahmetli olduğu için bu adaları her iki başa sabitleyip desteklediğimiz direklere farklı seviyelerde üçer sıra tel çekerek halletmeye çalıştık. Yük taşıma kapasiteleri oldukça yeterli görünüyor.

Bunlar black-plum çeşiti domateslerimizden. Bu yıl yirmi kadar çeşit diktik. Nereye ne diktiğimizi kaybetmemek için, ki ciddi bir sorun, her kökü bilgisayarda yaptığımız krokilerde teker teker nokta olarak belirttik. Böylelikle karıştırmamayı umuyoruz. Tek mahzuru, bahçede dolaşırken bazı çeşitleri bakar bakmaz söyleyemiyoruz, emin olmak için krokilere bakmamız gerekiyor.

Bunlar sağda, geçen yıl bir dostumuzdan gelen iri, çok lezzetli ve çok verimli evladiyelik yürek domatesler, soldakiler ise geçen yıl Borough Market’deki tohum avcılığımızdan gelen organik İngiliz pembeleri.

Santinilerden sonra koca bir kase dolusu doğrayıp zeytinyağı, limon ve tuz ile tek başına bir öğün oluşturabilen yaz günlerine bizi ilk kavuşturanlar da yine yürek domatesler oldu.

Geride daha çok çeşit var. Bu yılki San Marzano’lar, Vezüv’ün değil ama Etna’nın küllerinden. Geçen yıl ilk denediğimiz san marzano’lar ile hiç alakası yok. Belki ileride her bir çeşidi ayrı ayrı tanıtmalıyız.

8 Comments

 1. Bahçenizin ikramı daimi ve bol olsun. Yazılarınız için ellerinize sağlık.

 2. Merhaba,
  Yeni birşeyler olacağını tahmin ediyordum, bu sessizlik normal değil diye düşünürken,
  taşınma maili geldi. Devamını merak etmiyor değilim. Hayırlısı, herşey gönlünüzce olur umarım.
  Görüşmek üzere.

 3. goji meyvesini merakla araştırıyorum.nette sizin sayfanıza rasladım.acaba tohum veya fideyi nasıl temin edebilirim?teşekkürler

  • Kuru meyve alıp tohumlarını çıkarmayı deneyebilirsiniz. Bazı fidancılar fidan satıyorlar. Biz sadece ihtiyacımız kadar fidan ürettiğimiz için fazlamız olmuyor genelde.

 4. burda araştırdım zaten hataydan yazıyorum ben.ancak bu meyveyi bilen hiçkimse yok o yüzden sizden yardım istedim.

 5. Gojinin kurusundan almıştı eşim, markette görmüş merak etmiş. Bir miktar yedikten sonra bari parkta kuşlara verelim dedik. Ama kuşlar bunu pek yemediler nedense. 🙂

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*