Güz rüzgarları esiyor

gene de ne kadar yeşil

kestane kozalakları

Başo (Matsuo Kinsaku)

Haiku ustasının üç satıra sığdırıverdiği koskoca bir mevsim!… Gerçekten de poyraz hız kesmiyor, lakin renkler kaçırılacak gibi değil. Bu muhteşem dönüşümü izlerken, bir yandan da gözümüz hasatı yakınlaşan zeytinlerde.

Daha önce de paylaştığımız gibi, yeni kaolin formülasyonumuz ile Ağustos ortasında bir uygulama yapmış, Eylül ortasında da rötuş sayılacak bir tamamlama uygulaması yapmıştık.

Bu uygulamadan sonra, günler süren sert yağmur ve fırtına şiddetinde rüzgar aldık. Böylelikle yeni formülasyonu büyük ölçüde test etmiş olduk.

Yeni karışım, su iten yüzeylerde dahi oldukça iyi bir kaplama oluşturabiliyor, yağmur ve rüzgar kaplamayı zayıflatamıyor. Bu kaplama kuşkusuz aylarca durumunu muhafaza edebilir.

Böylelikle, uygulama yapma sıklığı çok azalıyor. Bu da malzeme ve işçilikte önemli bir tasarruf anlamına geliyor. Esneklik sağlayan bir diğer avantaj ise, herhangi bir sebeple, bu kaplamanın üzerine kaolin kullanmaksızın,  başka bir şey kullanmak gerekse bile kaplamaya zarar vermeyecektir.

Kullanım miktarıyla ilgili ilave bir olumlu farklılık ise tek bir uygulamada yeterli olan solüsyon miktarı. Yeni malzeme yapısı ve buna uyumlu uygulama tekniği ile en az %25 daha az solüsyon kullanımı yeterli oluyor. Ağustos ayında yaptığımız uygulamada solüsyondaki kaolin miktarını %5 tutmuştuk, fakat  400 litre yerine, bu defa 300 litre fazla bile gelmişti. Eylüldeki uygulamada ise 150 lt yeterli oldu. Bu da, katlamalı olarak malzeme ve işçilikten tasarruf sağlıyor.

Rengi dönmeye başlamış tanelerde durum daha iyi belli oluyor. Sert yağmurlar ve rüzgarın yıpratamadığı kaplamanın ancak sürtünme ile temizlenebildiği görülüyor. Kaplama bu kadar sağlam olunca, hasat sonrası taneleri temizlemenin sorun olup olmayacağından endişelendik.

Her yıl, bu mevsimde yaptığımız gibi, alacalaşmış karamürsel-su (kalamata) çeşidi zeytinlerden bir kaç kilo toplayıp yıkadık. Su dolu bir kapta karıştıra karıştıra yıkayınca biribirine sürtünen taneler kolayca temizlendi.

Böylece mevsimin ilk taze, çizik zeytinlerini yapmış olduk. Suya koyalı daha 3 gün kadar oldu. Bizim gibi zeytini hafif acı sevenler için neredeyse yenecek durumda. Dikkatimizi çeken başka bir şey ise, samanlı çeşidine göre çok daha az yağ içeren bu çeşidin, bu yıl her zamankinden daha yağlı olmasıydı. Zeytinlerden sızarak suyun üzerinde biriken minik yağ damlacıkları fotoğrafta da belli oluyor.

Bir başka iyi haber ise, bu yıl henüz tek bir zeytin sineği zararına dahi rastlamadık. Tüm olumlu belirtilere rağmen, zeytini tamamen toplayıp sofralıkları salamuradan çıkartmadan, yağlıkların yağını alıp güğümlere doldurmadan çok kesin konuşmak hatalı olur.

Sonbaharın güzelliklerinden biri kestaneler. Kozaklar açılıyor, iri, lezzetli kestaneler üçer üçer dökülüyor.

Köyümüz tam bir kestane cenneti. Hatta, ülkenin kestane trafiğinin önemlice bir bölümü buradan geçiyor denilebilir. Bahçedeki kestanemiz tüketebileceğimizin epey üzerinde, toplama fırsatı buldukça eşe dosta dağıtmaya çalışıyoruz.

Trabzon hurmaları olgunlaşmadan hemen önce, ağacının güzelliğiyle göz kamaştırıyor. Bıçakları bileme zamanı, hurma kurutma harekatı yakındır.

Bal kabaklarını toplayıp bodrumda hazırladığımız kurutma raflarına aldık. Bunlar spagetti kabakları. Bir tane de bal kabağı kalmış bir kenarda. Kuru ve serin ortamda saklamak gerektiğinden bunlar da raflarda yerlerini bulmayı bekliyor.

Kocayemiş, meyvesiyle birlikte gelecek yıl meyve verecek çiçekleri aynı anda veren nadir bitkilerden biri.

Marullar yazlık domates salatalarının yerini almaya hazırlanıyor.

Brokolilerimiz hızla büyüyorlar. Bunlarla ilgili ilginç bir uygulamamız var. Daha sonra açıklayacağız.

Yer fıstıkları, fıstık gibi. Kuşkonmazlarla komşuluk her iki bitkiye de yaramış görünüyor.

Vücutta kış soğuklarına hazırlık, enerji deposu incirlerle yapılıyor, kuşlar da bunun farkında, paylaşıyoruz.

Goji bitkileri serinleyen havalara aldırmaksızın meyve vermeye devam ediyor.

Bahçede faaliyet yoğun, yağmurlar tekrar bastırmadan klinoptilolit ve leonarditleri toprağa karıştırmaya çalışıyoruz. Bu bölümü arı otu için hazırlıyoruz.

Çalı fasulyeleri seraya ikinci baharı getirdi, pişirmek için fazla uğraşmıyoruz, çok körpeyken toplanıp haşlanınca 10 dakikada salata hazır oluyor.

Güz güneşlerimiz de açtı; kasımpatılarla insanın içinin ferahlamaması mümkün değil.

Kasımpatıların kokusunda da henüz keşfedilmemiş bir özellik var sanki, insan burnunu bu çiçeklere gömüp derin bir nefes çekince mutlu oluyor.

Güneş, güneye çekildikçe ardımızdaki tepenin gölgesinde kalıyor üst bahçe,

ve bir gün daha akşam oluyor.

Kozmoslar narin görünümlerine karşın, hem yaz hem de güz mevsiminde bahçeleri renklendirecek kadar dayanıklılar, en sert rüzgarlara bile direniyorlar.

Tags:

11 Responses to “Güz rüzgarları…” Subscribe

 1. gökhan 30/10/2011 at 13:23 #

  Emeğinize sağlık…

  • gülbiye güler lenger 26/06/2017 at 14:47 #

   Sevgili bilgili meyvelitepe;
   Adapazarı Karasudan aldığım evin bahçe yüzölçüçü 2dönüm.Mevkisi kumsala yakın.Toprak yapısı kumlu..Gün boyu fıskıye çalışıyor sula sula…Bu toprağı nasıl ıslah edicem?Elimde sadece çok yıllık yanmış koyun gübresi var.Bu yetmez diye ormandan kara toprak taşıycam.Birde kesilen ağaç kabuklarını..
   Toprağa dikkat etmeden manolya ,filbahri,taflan,mazı,fırça çiçeği,palmiye,sedir,fıstık çamı,mavi ladin,yaprak dökmeyen kartopu dut,salkım dut ,hanımeli,sarmaşık ısparta gülü diktim.Korkuyorum birşey olacak diye.Fikrinize bilginize ihtiyacım var.teşekkürler.

   • Meyvelitepe 26/06/2017 at 15:34 #

    Bahçeniz hayırlı olsun. Toprağınızın organik maddesi muhtemelen çok düşüktür. Yapısı da kumlu olunca su ve besin tutmaz. Bu yüzden organik maddeyi mümkün olduğunca arttırmanız uzun vadede iyi sonuç verir. Ayrıca bitkilerinizin kök bölgelerine klinoptilolit karıştırmanız su ve besin tutulması bakımından iyi olur. İlaveten bitkilerinize mikoriza aşılamanız da mikorizalar yardımıyla köklere fosfor vb. minerallerin taşınması için faydalı olur.

 2. Berceste 31/10/2011 at 04:29 #

  Nefis 🙂 O serpilenlerin adi bana uzayli tas isimleri gibi geliyor 😛 Kocayemislerinin pesinden cok kosardim cocukken. Evin yaslilari ciceklerinin, cocuklari da meyvelerinin pesinde olurdu. Arkamizdan cok yemeyin sarhos olursunuz diye bagirirlardi 🙂 Bu sene Ataturk Arboretum’unda gorup yedim bir tane ama rengi kirmizi olmasina ragmen hamdi :((( Cocuklugumun lezzeti degildi o da :(( Spagetti kabaklarindan neler yapiyorsunuz? Kestaneleri gorunce de mmmm dedim dogrusu 🙂 Emeginize saglik!

 3. HAKAN 31/10/2011 at 09:56 #

  Yeni formülasyon kendini kanıtladığına göre formülü ne zaman açıklayacaksınız 🙂

  • meyvelitepe 02/11/2011 at 12:58 #

   Daha zeytinleri toplamadık:)

 4. Funda 10/11/2011 at 16:58 #

  Merhaba,

  Sitenizi uzun zamandır takip ediyorum.

  Kıskanmak kötü bir kelime ama size imrenmemek elde değil 🙂

  Mümkün olan en kısa sürede tıpkı sizin gibi yaşama geçmek istiyorum, umarım başarırım.

  Paylaşımlarınız için çok teşekkürler…

 5. gülten 26/12/2011 at 15:00 #

  Sevgili meyveli tepe, yer fıstıklarını görünce ayyyyy dedim nasıl güzel görünüyorlar, anladım ki üretilecek ürünlerde sınır yok. siz benim idol’ümsünüz. bizde 4 dönüm bir yer beğendik yeni yılda inşallah bizimde bir yerimiz olacak. O zaman sorularımla başınızı çok agrıtıcam. ellerinize yüreğinize sağlık.

  • meyvelitepe 26/12/2011 at 22:21 #

   Teşekkür ederiz. İnşallah siz de beğendiğiniz arazide gönlünüze göre bir bahçe, yeni bir yaşam kurarsınız.

 6. Simge 27/12/2011 at 17:44 #

  Kestanelere bayıldım… Harikasınız..

 7. Meltem 29/12/2011 at 07:25 #

  Logonuz cok hos. Nasil yapiliyor bilgisayardan anlamayan birine anlatabilir misiniz? Sevgiler

Leave a Reply

Yine Zeytin Lezzeti

Bahçemizdeki Karamürsel-Su çeşiti zeytinleri iyice kararmadan toplayıp kalamata yapmak üzere salamuraya koymuş, Samanlı çeşitini ise iyice olgunlaşıp biraz su kaybetmesi […]

Zeytin Zamanı – 5

Aralık başı itibarıyla tüm zeytinler toplandı. Havalar uygun olsaydı dostlarımızı da davet edip zeytin toplama şenliği düzenlemeyi düşünüyorduk ama olmadı. […]

Hurma Zamanı

Geçen yıl hurma ağacımızdaki meyveleri toplamış, eşe dosta dağıttıktan sonra geriye kalan 150 kg kadar meyveyi ziyan olmasın diye yardımcımıza […]

Hurmayı kurutsakta mı saklasak…

Cevizler, kestaneler, zeytinler, inşaat işleri, bahçe bakımı ile ilgilenirken, hiç bir şey beklemeden sessizce meyvelerini sunan sevgili Hurma ağacımızı hakettiği […]

“Afedersin Kalamata”

22/11/2007 Üvez, kestane derken, hasat sırası gözümüz gibi baktığımız zeytinlere geldi. Köyde hemen herkesin bir zeytin bahçesi ya da bahçesinde […]