Ashwagandha Namıdiğer Kış Kirazı yazımızın üzerinden 5 yıl 5 ay geçmiş. 2012 yılında agaclar.net tohum paylaşım etkinliğinde tohumlarını dağıtmışız. Ertesi yıl, bizden tohum alan başka bir üye de tohumlarını dağıtmış. Yanılmıyorsam 2013 ve 2014 yıllarında da bu bitkiyi yetiştirdik. Kışın kök hasatı yapıp, kurutarak torbalara doldurduk, biraz çay yapıp içtik, sonra da unuttuk. Bahçede ekecek yer kalmadığından mı, aklımıza gelmediğinden mi bilmem ama bir daha da ekmedik. Dolayısıyla elimizde tohumu da kalmadı. Kimse de bu yıla kadar bir şey sormadı.

Nedenini bilmiyorum ama, bu yıl kış aylarından başlayarak ashwagandha (withania somnifera) kökü isteyen, tohum, fide isteyen mesajlar almaya başladık. Sonrasında, site istatistiklerinden “Ashwagandha Namıdiğer Kış Kirazı” yazımızın günde ortalama 40 kişi tarafından okunmaya başladığını farkettik. Kış aylarından bugünlere kadar hiç değişmedi, buradan anladığımız ashwagandha ile ilgili artan bir ilgi var.

Bu konuda son beş yılda neler değişmiş diye tekrar bir literatür taraması yaptık. Ashwagandha’nın tıbbi kullanımları ile ilgili bir çok yeni araştırma yayımlanmış. Araştırmalar çoğunlukla Hintli araştırmacılar tarafından yapılmış. Hintli araştırmacıların ashwagandha konusuna yoğunlaşmalarının sebebi ashwagandha’nın kadim ayurvedik tıbbının amiral gemisi olması diye düşünüyoruz.

Rastladığımız farklı bir şey de ashwagandha’nın hapının yapılmış olması ve doğu-batı dünyanın her yerinde satılmasıydı. Hatta anladığımız kadarıyla sahtelerini bile yapmışlar, bir ABD forumunda bu konuda kuşkularını açıklayan kişilerin yazılarına rastladık. Türkiyede de ashwagandha hapı var mı bilmiyoruz.

Ashwahandha, günümüzde alternatif tıbbın bir aracı gibi kabul edilmesinin yanısıra, daha çok tamamlayıcı destek olarak da değerlendiriliyor.

Fakat anladığımız kadarıyla karar pazar kullanılmaması gerekiyor; özellikle zaten ilaç kullanılan hastalıklarda ilacın yanısıra ashwagandha kullanımı olumsuz sonuçlara yol açabiliyor. Söz gelimi ashwagandha kan şekerini hızla düşürebilen bir bitki. Dolayısıyla eğer bu amaç için ilaç kullanılıyorsa yanısıra ashwagandha kullanımı beklenmedik olumsuz sonuçlar doğurabilir. Üzerinde yapılan araştırmalar itibarıyla ashwagandha, uykusuzluktan, kan şekerinin, kollestrol ve trigliserit seviyelerinin düşürülmesine, kanser tümörlerinin büyümesinin durdurulmasına kadar onlarca farklı etkisi olduğu bildirilen çok güçlü içeriğe sahip bir bitki. Etkilerinin önemlice bir bölümünün bileşimindeki Withaferin A maddesince gerçekleştirildiği bildiriliyor.

Bitkiden çay yaparak abartmadan içmek muhtemelen yüksek dozlara sebep olmayacaktır, fakat konsantre haplar için aynı şeyi söylemek mümkün değil. Hamilelerde kullanımının kesinlikle sakıncalı olduğu bildiriliyor, emziren kadınlarda da güvenli olup olmadığı hakkında bir araştırma yapılmamış. Kuşkusuz tıbbi etkileri bakımından oldukça güçlü bir bitki ve tüketirken mümkün mertebe hap satıcılarının reklamlarından değil, araştırmalardan yola çıkarak kullanım kararı vermek çok daha doğru olur.

Yazının başında bir kaç yıldır ashwagandha ekmediğimizi, dolayısıyla elimizde tohumunun da kalmadığını yazmıştım. Öte yandan, bizden tohum-fide talep edenlerin isteklerinin nasıl bir etki yarattığını bilemeyeceğim ama, bu yıl, daha önce ashwagandha yetiştirmediğimiz, bitkinin daha önce orada hiç bulunmadığı bir noktada, nasıl olduğuna hiç akıl erdiremediğimiz bir şekilde, seranın içinde, kapının hemen yanında bir ashwagandha bitkisi beliriverdi. Bir tohumun oraya düşme olasılığı sıfıra yakın, ki en son 2014’de ve bitkinin görüldüğü yerden en az 75 metre uzakta yetiştirmiştik. Bir şekilde şimdi bitkinin bulunduğu yere bir tohum düşmüş olsa, 2015’de, 2016’da çimlenmesi gerekirdi, 2017’de değil. Doğrusu bu gizemli dönüşe mantıklı bir açıklama bulamadık.

Sözün özü, bu yıl kendini bize misafir eden tek bir ashwagandha bitkimiz var ve üzeri meyve, dolayısıyla da tohum dolu. Bitkinin böyle beklenmedik bir şekilde ortaya çıkmasında vardır bir hayır diyerek, yetiştirilmesi çok kolay, sulama haricinde herhangi bir bakım da gerektirmeyen bu bitkinin tohumlarını bu yılın agaclar.net Tohum Paylaşım Etkinliğinde yine dağıtma kararı aldık.

Tohum paylaşımı her yıl tekrarlanan bir etkinlik. Her yıl yaz sonuna doğru, bir katalog şeklinde tohum tanıtımları ve talep süreciyle başlıyor. Yıl sonuna kadar tanıtım ve talep devam ediyor. Yılbaşında tanıtım ve talep kapanıyor, lojistik süreçler başlıyor. Tohum paylaşanlar, kendilerinden yapılan taleplere göre tohum poşetlerini hazırlıyorlar ve tek bir kargo ile lojistik merkezine gönderiyorlar. Lojistik merkezi, paylaşımcılardan gelen tohum poşetlerini talep edenlere göre tasnif edip talep edenler için, farklı paylaşımcılardan gelen tohumları tek bir kargo ile talep sahiplerine gönderebiliyor. Böylece, tohum paylaşan bir katılımcı, söz gelimi 100 kişinin talebini tek bir gönderi ile karşılayabiliyor. Aynı şekilde örneğin, 50 farklı paylaşımcıdan tohum talep eden bir kişi de tüm taleplerini tek bir kargo ile alabiliyor.

Meyvelitepe olarak, her tohum talep eden için ayrı ayrı kargo gönderme imkanımız olmadığından, paylaşmak istediğimiz tohumları yılda bir kez ve sadece “agaclar.net” etkinliğinde paylaşmayı tercih ediyoruz. Gerek tohum katalogları, gerekse giden/gelen tek kargo ile binlerce dağıtımın yapılabilirliği bakımlarından eşine az rastlanılır verimlilikte bir etkinlik oluyor. Bu yüzden, bu yılın kataloğunda ilk paylaşılan tohum olarak ashwagandha’yı ekledik. Yıl sonuna kadar yüzlerce yeni tohumun bir çok paylaşımcı tarafından kataloğa ekleneceğini, meraklılarına hatırlatmakta fayda var.

Agaclar.net etkinliğinden tohum talep edebilmek için foruma üye olmak, en az bir mesaj ile ilgili alana kendinizi tanıtmak, kargo bilgilerinizi eksiksiz olarak tarif edildiği gibi göndermiş olmak gerekiyor. Etkinlik başından sonuna kadar uzun bir sürece yayıldığı için etkinliği ve ilgili duyuruları sık sık takip etmek, herşeyden önce de etkinliğin tanımını, içeriğini, takvimini vb. tarif eden bu yazıyı mutlaka okumak gerekiyor. Her şey tamam ise, katalog sayfalarında istediğiniz tohumun tanıtıldığı mesajın altındaki “taleplerime ekle” butonunu bir defa tıklayarak at sepete misali seçtiğiniz tohumu talep edebiliyorsunuz. Talep edilen tohumlar etkinliğin sonunda, muhtemelen Şubat başında, bir defada talep edenlere gönderiliyor. Etkinliğe tohum paylaşmadan katılanlar ilk seferinde 25 farklı çeşide kadar tohum talep edebiliyorlar.

 

Tags:

3 Responses to “Ashwagandha’nın Gizemli Dönüşü ve Tohum Paylaşım” Subscribe

 1. Serpil 21/08/2017 at 12:56 #

  Sevgili Meyvelitepe
  Yazılarınızı çok severek okuyorum.. Toprağa bahçeye ilgi duymaya başlamam da sizi takip ederek oldu.. Emeğinize sağlık hem çok araştırıyor hem çok güzel paylaşıyorsunuz.. Sayfaları okurken herşey çok klaymış gibi göçrünüyor :)) Benim gibi daha önce tohum paylaşım etkinliğine katılmayanlar için mümkünse o güzel domates tohumlarınızdan ve tabii varsa karakafesde paylaşır mısınız.. Her yıl aynı tohumları paylaşmaktan hoşlanmıyorum demişsiniz ancak ben siteyi yeni keşfetim de.. Çok teşekkürler

  • Meyvelitepe 21/08/2017 at 14:31 #

   Teşekkür ederiz. Etkinlikte ben paylaşmasam bile bizde de olan tohumlar başka yetiştiriciler tarafından bol bol paylaşılıyor. Her yıl daha önce hiç bilinmedik yeni tohumlar da etkinliğe geliyor. Etkinlik yeni başlıyor, katalog tanıtımlarını izlemeye devam edin, Eylül-Ekim aylarında çok güzel tohumların paylaşıma açılacağını düşünüyorum.

 2. deniz alkan 28/08/2017 at 20:06 #

  Merhaba,

  Sitenize yeniyim. Ürünlerin tohumu ve paylaşımı konusunda bilgilendirme yapabilir misiniz rica etsem? Aradığım şey ashwaganda tozu.

  Teşekkürler

Leave a Reply

Yine Zeytin Lezzeti

Bahçemizdeki Karamürsel-Su çeşiti zeytinleri iyice kararmadan toplayıp kalamata yapmak üzere salamuraya koymuş, Samanlı çeşitini ise iyice olgunlaşıp biraz su kaybetmesi […]

Zeytin Zamanı – 5

Aralık başı itibarıyla tüm zeytinler toplandı. Havalar uygun olsaydı dostlarımızı da davet edip zeytin toplama şenliği düzenlemeyi düşünüyorduk ama olmadı. […]

Hurma Zamanı

Geçen yıl hurma ağacımızdaki meyveleri toplamış, eşe dosta dağıttıktan sonra geriye kalan 150 kg kadar meyveyi ziyan olmasın diye yardımcımıza […]

Hurmayı kurutsakta mı saklasak…

Cevizler, kestaneler, zeytinler, inşaat işleri, bahçe bakımı ile ilgilenirken, hiç bir şey beklemeden sessizce meyvelerini sunan sevgili Hurma ağacımızı hakettiği […]

“Afedersin Kalamata”

22/11/2007 Üvez, kestane derken, hasat sırası gözümüz gibi baktığımız zeytinlere geldi. Köyde hemen herkesin bir zeytin bahçesi ya da bahçesinde […]