Fırın Kardeşliği – Hakkı beyin fırını

Ben Hakkı. Ben de zamanında meyvelitepe fırın kardeşliği sitesinden esinlenerek bir fırın yapmaya karar vermiştim. Sonunda hem meyvelitepe sitesindeki yapılan fırınları inceleyerek hem de netten fırın videolarını izleyerek bir fırın yaptım. Bunu sizinle ve siteyi takip edenlerle paylaşmak istedim.

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki eğer bu fırın makalemi okumazsanız ya da incelemezseniz çok pişman olursunuz. Çünkü gerçekten çok zevk alarak yapılan bir hobi bence, tabi bu işe meraklıysanız. Şunu da belirteyim bu fırını kimseden yardım almadan tek başıma yaptım. Maşallah diyin 🙂

Fırının yapımına başlarken annem ve babam bana inanmadılar. Yapamayacağımı söylemişlerdi. Sonunda fırını bitirince hepside helal olsun dediler. Hemen fırın yapımına nasıl başladığımı baştan sona anlatıyorum.

Bir gün evde internette takılırken bir video izledim, videoda fırın yapan insanlar görünce iştahım kabardı ve bende yapacağım deyip işe koyuldum.

İlk olarak temel kısmını yaptım 160cm X 120cm olarak. Daha sonra temel bittikten sonra dört köşeli bir beton attım taş temelimin üstüne ve kendime yaklaşık 20 cm lik bir havuz oluşturdum.

Bu havuzun içine ilk önce kendi içtiğim ve biriktirdigim maden suyu şişelerini kırarak serdim.

Daha sonra güzelce yaydım ve üstüne kaya tuzu serdim. Kaya tuzunu da güzelce yaydıktan sonra üstüne ateş tuğlalarını döşemeye başladım.

Ateş tuğlalarını döşerken terazi ile düzgün bir şekilde döşedim, göz kararı olacak bir iş değil çünkü. Ateş tuğlalarını döşerken arasına derz falan koymadım. Direk birbirine dayayarak sıkı bir şekilde döşedim. Yani ekmegin pişeceği yerde herhangi bir beton veya başka bir madde yok, sadece ateş tuğlaları var.

Daha sonra kubbenin yuvarlak kısmını oluşturdum ve güzelce ilk sırayı ördüm.

Daha sonra yavaş yavaş üst sıralarıda ördüm. Şunu belirteyim 4. sıradan sonra muhakkak ön kemeri örmeniz lazım, yoksa çok zorlanırsınız.

Ön kemeride güzelce ördüm ve kubbeyi tamamladım.

Kubbeye o şekli verirken içine 03 kum koydum. Yoksa tuğlaları tutturmak çok zor. En son kubbe bitiminde ön kapıdan bütün 03 kumları çıkardım. Güzelce içini fırçaladım ve temizledim.

Sonra ön baca kısmını ördüm. Burada dikkat etmeniz gereken şey, ilk başladıgımda tam tuğla kullandım tam baca kısmına geldigimde yaklaşık 3-4 tuğlayı yarım ördümki baca oluşsun. Yani tam kemerin orta tarafı 3-4 adet yarın tuğlayla örüldü. Baca deliğimizide bu şekilde oluşturduk ve sıra bacayı örmeye geldi.

Tuğlaları ortadan ikiye dikey olarak keserek yarım hale getirdim ve bacayı bu şekilde 4 kat ördüm. Bu haliyle harika çekiyor ama siz isterseniz 6 katta örebilirsiniz.

Böylece fırın bitmiş oldu..deneme yakışlarına geçmek için sabırsızlandım.

Bir gün bekleyişin ardından hemen yaktım fırını ilk denemeleri yaptık ve sonra ertesi gün oldukça güçlü bir ateş yaktım. Sağolsun annem bana gobit ekmek büyüklüğünde küçük mayalı hamurdan yapılma ekmekler hazırlamıştı. Fırın ısındıktan sonra bunları attık fırına ve afiyetle yedik. Resimlerini çekmeyi unuttum ama ilerleyen zamanlarda yaptığım pide, lahmacun vs.leri sizlerle paylaşacağım.

GİDEN MALZEME:

Kubbeyi ördügüm tuğlaları gecekondu yıkıntılarından buldum ücretsiz olarak 🙂

60 ADET ATEŞ TUĞLASI=  50 TL

KUM,ÇİMENTO VS         = 150  TL

HARCANAN EMEK          = PAHA BİÇİLEMEZ 🙂

YAPARKEN ALINAN HAZ = PAHA BİÇİLEMEZ 🙂

TOPLAM                      = 200 TL

Hakkı bey, 41 kere maaşallah ve ellerinize sağlık. Bu güzel fırında mis kokulu yiyecekler pişirip ailenizle neşe içinde zaman geçirmenizi diliyoruz.

10 Comments

  1. Hakkı Bey, çok güzel elinize sağlık, yalnız baca kısmındaki tuğlaları KİLİT ÖRME yapsaydınız, bu şekilde olursa, ilerde köşelerden ayrılma yapabilir. Kolay gelsin, ekmeğiniz bol olsun.

  2. İsmim Turan DEVECİ Sivas ili Gürün ilçesinde ikamet ediyorum.Meyvelitepe fırın kardeşliği sitesinden esinlenerek 2010 yılında bir fırın yaptım, çokta güzel oldu,iyide pişiriyor,kıymalı,peynirli,ıspanaklı pide yapıyoruz tabiki kır pideside yapıyoruz. Tek muzdarip olduğum nokta çok odun yakıyor birde tanıdıklar (Allah eksikliklerini vermesin) illede fırın yakalım diye ısrarcı oluyorlar,
    Bana esin kaynağı olan Meyvelitepe Fırın kardeşliği sitesinde ki fırın yapımını tarif eden kardeşlerime sonsuz teşekküler.
    Sağlıcakla kalın.

  3. arkadaşlar inanın son günlerdeki en büyük hayalim bir köy fırını yapmak ben aslen bodrum turgutreisliyim çocukken köy fırınında nenemin pişirdiği ekmekler hala damağımda şimdi sizlerin sayesinde bende bu işe çok heveslendim fakat tek fark ben bahçeye de evin arka balkonun a yapmayı düşünüyorum balkon dediğim 35 m2 mümtaz usta ile konuştum kolay dedi sen malzemeleri al hallederiz baklavacı mehmet abi daha önce işi icabı 4 fırın yatırmış hayırlısı ile 2012 yılının 2. pazartesi günü başlanacak fotoları paylaşırım afiyetle kalın

  4. hakkı bey fırın yapımında şamotmu kullandınız yoksa normal çimentomu..çimentoysa ileride yüksek sıcaklıktan dolayı çatlama yaptımı

  5. Gardaşlar çok güzel olmuş altına cam kırığı nıçın konuyor birde ateş yakılan yere havalandırma oluyormu

  6. arkadaşlar merhaba köydeki bağımıza Allahın izniyle nisan mayıs aylarında çıkacağım izinde Osb den betopandan karışık küçük bir hobi evi kulübesi yapıp hemen yanına yapacağım ozamana kadar yazıların tamamını okuyup bilgi edineceğim ve yaptıklarımı paylaşacağım inşaallah

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*