Şimdi bu da nereden çıktı diyeceksiniz. Siteye erişim kayıtlarını sürekli izliyoruz. Bunlardan “Şömine Nasıl Yakılır” ibaresiyle Google’dan arama yaparak sitemizi bulanların sayısını bilseniz şaşarsınız. Yazılardan birinde “şömine” ve “yakmak” ibareleri bulunduğu için de sitemizi buluyor arayanlar. Nasıl şömine  yakılacağını tarif etmek hiç aklımıza gelmemişti doğrusu.

Bu blogu yaratmaktaki amaçlarımızdan biri, konumuzla ilgili olabildiğince çok bilgiyi bizi izleyenlerle paylaşmak olduğundan, şöminenin nasıl yakılacağını arayıp sitemizi bulanları hayal kırıklığına uğratmamaya karar verdik. Bu yüzden elimizden geldiğince adım adım tarif edelim istedik..

18 yaşının altındaki çocuklar yanlarında ebeveynleri olmadan asla şömine yakmayı denememeliler. Hatta bu sayfanın devamına da bakmamalılar. Çocuklara zamanı geldiğinde nasıl ateş yakılacağı ebeveynleri tarafından uygulamalı olarak öğretilmelidir.

Şömine yakmak için …

.. öncelikle ortada usulüne göre inşa edilmiş, bacası açık ve yakılmaya hazır bir şömine olması gerekiyor. Sonra yakacak odun, çıra ve şömine maşası, küreği vb. araçların da olması gerekiyor.

Dikkat! Şömine yakarken başka herhangi bir kimyasal tutuşturucu asla kullanılmamalıdır. Kesinlikle tehlikelidir. Şöminede, meşe odunu veya pres şömine odunu dışında, kömür, başka cins odunlar, atık, plastik madde vb. asla yakılmamalıdır.

Şöminelerin pek çok çeşidi var. Kimisi ateş tuğlasından bir ocak biçiminde, kimi de, özellikle son zamanlarda, döküm hazneli, cam kapaklı ve haznenin etrafında inşa edilmiş ısı odalı yapılıyor. Bu yazıda şömine çeşitleriyle pek ilgilenmiyeceğiz. Daha çok şömine ateşi nasıl yakılır anlatmaya çalışacağız.

Şömineyi yakmadan önce bir kaç konudan emin olmalıyız. Şöminenin çok yakınında parlayıcı, kolay alev alıcı herhangi bir malzeme olmamalı. Şömine bacası açık olmalı. Şöminede sadece kuru meşe odunu yakılmalı. Başka tür ağaçlardan kesilen odun yanarken etrafa kıvılcım saçabilir, bu da tehlikeli olabilir. Bazı yapı marketlerinde preslenmiş malzemeden şömine için üretilmiş odunlar satılıyor. Onlar da olabilir.

Artık şöminemizi yakma hazırlıklarına başlayabiliriz. Şömineniz temiz olmalı. Önceki yakmadan kalan küller temizlenmiş olmalı.

Şömineyi yakabilmek için bir odunu, diğer tahta parçalarına ve odunlara destek olacak şekilde haznenin arka duvarına veya yan duvarına altında boşluk bırakacak şekilde dayayınız.

Sonra bu odunu dayanak olarak kullanarak inceli kalınlı biraz tahta parçasını sanki bir çadır gibi sağlı sollu yerleştiriniz.

Tahta parçalarının arasında bir-iki tane de çıra yerleştirebilirseniz tahtaların tutuşması daha kolay olur.

Sonra, bir çırayı alt ucundan resimde görüldüğü gibi tutuşturunuz. Bunu yaparken evin içine yağlı çıra dumanı girmemesi için tutuşturma işini olabildiğince şömine bacasının dumanı çekebileceği mesafede yapınız.

Tutuşturduğunuz çırayı, daha önce tahtaların arasına yerleştirdiğiniz çırayı tutuşturacak şekilde (ve elinizi yakmadan) tahtaların arasına yerleştiriniz. Unutmayın ince tahtalar daha kolay tutuşacağından yanar durumdaki çırayı nereye yerleştireceğiniz önemlidir.

Bir tane de diğer taraftan tutuşturursanız daha iyi.

Kalın tahta parçalarının iyice tutuşmasını bekleyiniz.

Sonra, yanan tahtaların üzerine sağlı sollu 2-3 odun yerleştiriniz. Bu odunlar ince, ya da bir tarafı uzunluğuna kesilmiş olmalı. Aksi halde tahta parçaları odunu tutuşturmaya yetmeyebilir.
Odunların da tutuşması için biraz bekledikten sonra duruma göre bir-iki odun daha yerleştirebilirsiniz. Hazneli veya ateş tuğlalı şöminelerin ısı üretir duruma gelmesi için yaklaşık yarım saat müddetle kuvvetli yanması, ilk koyduğunuz odunların kor haline gelmesi gerekir. Şömine duvarları belli bir ısıya ulaştıktan sonra şömineyi çok harlı yakmamanız, hazne duvarlarının ısısını olabildiğince sabit tutacak şekilde yeni odunla beslemeniz kafi gelecektir. Hazneli şöminelerde, hava kanallarının ayarlanmasıyla yakma işleminin hızlandırılması veya yavaşlatılması mümkündür.

Artık şömineniz yanıp sizi tatlı tatlı ısıtmaya başladığına göre gerisi keyfinize kalmış.
Güzel bir kadeh kırmızı şarap, yanında peynir tabağı, ve tabii Meyvelitepe zeytini hiç fena olmaz.

Elbette, sizden başka biri daha, üstelik de en iyi yeri kaparak şömine ateşinin keyfini çıkarıyor olabilir..

Son olarak, şöminenizi yanar ve kapağı açık durumda terketmeyiniz. Şöminenin yandığı odayı terkediyorsanız  mutlaka kapağı kapalı olmalı, içinde  devrilebilir durumda odun olmamalı, baca muhakkak  açık durumda olmalıdır…

Tags:

14 Responses to “Şömine Nasıl Yakılır ?” Subscribe

 1. Asortik Krep 01/02/2008 at 18:52 #

  Aslında şöminenin içine demir bir ızgara alsanız daha güzel yakarsınız hem de korlar bazen ızgara üzerinde kalır yeni bir odun atmasanızda odayı sıcak tutar.
  Böylece ilk koyduğunuz odun gibi bir sabitleyiciye de ihtiyacınız kalmaz.
  Sobacılardan bulabilirsiniz..Ne için aldığınızı söylerseniz onlar size uygun olanı verirler.

 2. meyvelitepe 02/02/2008 at 12:52 #

  Teşekkürler.. Şömine içi demir ızgaraların çeşitli tipleri de var. Arkaya doğru verilen hafif bir eğim ile yanan odunların şöminenin ön tarafına devrilmesi de engellenebiliyor. Biz gerek duymadık ama gerçekten bir kolaylık..

 3. Denis the menice 08/02/2008 at 09:24 #

  Bu kadar detaylı ve görsellerle destekli bir yazı için çok teşekkür ederim, en kısa sürede şöminemi yakıp keyfini süreceğim, önce bir print alayım da yazıyı 😉

 4. meyvelitepe 09/02/2008 at 00:32 #

  Bizi izlediğiniz için teşekkür ederiz. Küçük de olsa bir faydamız olduysa ne mutlu. Keyfiniz bol olsun. Sevgiler…

 5. Ferit 27/01/2009 at 11:09 #

  verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.Ben bugüne kadar hep yanlış sistemle yakıyormuşum.Şimdi daha bilinçli yakacağım.

 6. N.Cihat Dinçer (Bodrum) 27/01/2009 at 11:18 #

  Aslında çok önemli bir konuda insanları bilgilendirdiğiniz için sizlere çok teşekkür ederim.Bundan sonra bende şöminemi daha bilinçli yakacağım.Saygılar…

 7. beste 23/10/2009 at 17:22 #

  cok yararli oldu bu bilgiler. Biz Normandiya’ya tasindigimizda ilk evimizde bir turlu somineyi yakamamistik. Ben zaten somineli evi Fransa’da gordum, Francois somineli evde buyumus, Paris’te ama hic izin verilmemis yakmasina! Yan bahcedeki komsudan yardim istedik hih Paris’liler diye bir de burun kivirdi anlami bir seyi beceremezler demek:)Sonrasinda bir suru maceramiz oldu bacayi tutusturmakta dahil:) Cok zevkli hele bir bardak sarapla o o kadar ugrasin odulu. Selam olsun size mevsimi geldi yine.

 8. Meyvelitepe 23/10/2009 at 23:41 #

  Zevkli, sıcacık şömineli akşamlar diliyoruz şimdiden:)

 9. Ceren Deniz 28/10/2009 at 16:27 #

  Cok isime yaradi simdi geriye bir sise sarap acmak kaldi tesekkurler 🙂

 10. Belgin 03/11/2009 at 16:59 #

  biz iki gündür kafayı yemekle meşgulüz bu konuda. Altta demir hazne var, odunu ve çıraları aynen dediğiniz gibi koyuyoruz, ama odun bir türlü yanmıyor nedense.

 11. Meyvelitepe 04/11/2009 at 22:47 #

  Belgin hanım, alta yerleştirdiğimiz odunun başlangıçta yanması gerekmiyor, iyice tutuşmuş tahta parçaları üzerine ince odunlarla besleme yapmak gerekiyor. Önemli olan bu tahta parçalarının üzerlerine birer ikişer eklenen odunları tutuşturması. Ateş hızını aldıktan ve köz oluştuktan sonra sorun kalmaz. Kolay gelsin.

 12. Hakan 19/02/2012 at 16:25 #

  Bu yazı benim için çok faydalı oldu. Birkaç yıl önce yaptırdığım şömineyi hiç yakma girşiminde bulunmadım. Ama bu kış havalar ısınmadan inşallah yakmayı deneyeceğim. Ama aklıma takılan bir kaç soru var. Benim şömine altında gömme ızgara olan, baca kısmında da bir kol yardımı ile açılır kapanır bir baca kapağı olan yaklaşık 50×50 büyüklüğünde, kapağı olmayan bir şömine.
  Sanıyorum yakma esnasında bu baca kapağı açık olacak. Peki ben bu baca kapağını hangi aşamada kapatacağım. Bir başka sorum, şömine kapağı yok. Bu yanma esnasında tehlike yaratır mı? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

 13. şömine 14/04/2015 at 12:02 #

  Muhteşem anlatmışsınız hem de görsel olarak desteklemişsiniz. Teşekkür ediyorum.

 14. Dragoumis 02/11/2015 at 03:17 #

  İşe yarayacak bilgilerle dolu bir yazı olmuş. Teşekkürler.

Leave a Reply

Yine Zeytin Lezzeti

Bahçemizdeki Karamürsel-Su çeşiti zeytinleri iyice kararmadan toplayıp kalamata yapmak üzere salamuraya koymuş, Samanlı çeşitini ise iyice olgunlaşıp biraz su kaybetmesi […]

Zeytin Zamanı – 5

Aralık başı itibarıyla tüm zeytinler toplandı. Havalar uygun olsaydı dostlarımızı da davet edip zeytin toplama şenliği düzenlemeyi düşünüyorduk ama olmadı. […]

Hurma Zamanı

Geçen yıl hurma ağacımızdaki meyveleri toplamış, eşe dosta dağıttıktan sonra geriye kalan 150 kg kadar meyveyi ziyan olmasın diye yardımcımıza […]

Hurmayı kurutsakta mı saklasak…

Cevizler, kestaneler, zeytinler, inşaat işleri, bahçe bakımı ile ilgilenirken, hiç bir şey beklemeden sessizce meyvelerini sunan sevgili Hurma ağacımızı hakettiği […]

“Afedersin Kalamata”

22/11/2007 Üvez, kestane derken, hasat sırası gözümüz gibi baktığımız zeytinlere geldi. Köyde hemen herkesin bir zeytin bahçesi ya da bahçesinde […]