Köy Fırını Yapıyoruz -1

Kim buram buram kokusu yüzlerce metreye yayılan nar gibi kızarmış köy ekmeklerini, içli pideleri sevmez ki! Hele de çocukluğunda, babaannesinin kendisi için özel yaptığı içli pidelerin pişmesini bahçedeki köy fırınının önünde iştahla, ağzı sulanarak beklemiş, sonra da el değmeyecek sıcaklıktaki pidelerin tahrik edici kokusuna dayanamayıp ucundan ısırıp, ağzının yanmasına aldırmadan o muhteşem lezzetin bütün benliğine yayılmasını hissetmiş, yine de yutabilmek için önceden hazırlanmış soğuk, kıvamlı ayrandan büyükce bir yudum almış, ve tabii ki tüm bu duygular insanın hafızasına görüntüsü, kokusu, lezzeti ve tüm hazzıyla kazınmışsa.

İşte bu nedenle Meyvelitepe’de bir köy fırınının bulunması, Meyvelitepe henüz bir proje halinde bile değilken zaten kararlaştırılmıştı.


Proje ilerleyip ev ortaya çıktıktan, dahası evin etrafındaki peyzajı şekillendirmeye başlayınca fırının yerine de karar verdik hemen. Evin batı tarafında, önü bir taraça gibi denize bakan, rüzgardan korunaklı, baharda çimlendirip üzerine bir pergola koyarak yaz akşamlarında yemek yiyip dostlarla sohbet edebileceğimiz bir yer olarak düşündüğümüz, 4 metre eninde 10 metre uzunluğundaki bir alanın en gerisindeki köşeyi düşündük. Böylelikle, bir yandan fırında bir şeyler pişirirken, bir kaç metre ötedeki masadan uzak kalmamak iyi olacaktı.

Böylelikle fırının yeri belirlendi. İş geldi yapmaya. Geçenlerde iş yerinden bir arkadaşla sohbet ediyorduk. Onlar da Sapanca’daki evlerinin bahçesinde, komşularıyla birlikte ortak bir köy fırını yapmaya niyetlenmişler. Bazıları doktoralı dört mühendis işe girişmişler. Başlangıçta her şey iyi gitmiş, ancak sıra fırının kubbesini yapmaya gelince işler ters gitmiş. Fırının kenarları yükselip kubbenın tuğlaları örülürken kubbe olduğu gibi çöküyormuş. Bu şekilde 3-4 denemeden sonra vazgeçmişler. Hala kubbesi çökmüş durumda duruyormuş fırın. Oysa oralardaki her köy evinde bir fırın var. Sormayı mühendisliklerine yedirememişler anlaşılan.
Öncelikle böyle bir durumla karşılaşmamak için, dahası, istediğimiz pişirme ve kullanım özelliklerine sahip olması için uzun bir araştırmaya girdik önce. Tabii köydeki arkadaşlara tüm detayları sormayı ihmal etmedik (özellikle kubbeyi nasıl yaptıklarını).
Anladığımız, çok geleneksel yapıyorlar fırınlarını. Harman tuğlası kullanıyorlar, ısının muhafazası için özel bir şey yapmıyorlar. Tuğla aralarında ve taban tuğlasının altında cam kırıkları ve iri tuz kullanmaları iyi sonuç veriyor. Kubbenin yapılması esnasında nemli kum kullanmaları da gayet pratik. Sonradan İtalya’dan Arjantin’e kadar benzeri fırın yapımlarında kum kullanımının çok yaygın olduğunu anlayacaktık. Göçmen kökenli köylerimiz fırınlarına ayrıca baca yapmıyorlar, duman fırının ağzından dışarı çıkıyor, yerli kökenli köyler ise kubbenin arka yan tarafından küçük bir delik bırakıyorlar. Odun kor hale geldikten sonra burayı yerine göre alıştırılmış bir tuğla kapak ile kapatıyorlar. Yanlız bu geleneksel fırınlar çok yüksek ısıya çıkamıyorlar, ısıyı da çabuk kaybediyorlar.

Biz beş dakikada pizza, peş peşe pideler ekmekler pişirebilecek bir fırın olsun istedik. Bu yüzden yazılı çizili dökümanlar bulmaya çalıştık. Ne yazık ki, Türkiye kaynaklı ve Türkçe hemen hemen hiçbir şey bulamadık. Ülkenin geleneğinde çok yaygın olan bir konuda hiç bir yazılı bilgi bulamamak oldukça üzücü. Belki de bu yüzden, fırın konusundaki deneyimimizi adım adım, tüm detayı ile burada yayınlamaya karar verdik.

Araştırmalarımız sonucunda kubbenin şekli açısından iki farklı fırın yöntemi olduğunu gördük. Birisi Masonry denilen kubbe şekli. Bunda kubbe küresel değil bir varil şeklinde. Diğeri de Pompeii tarzı denilen, kubbenin tam bir yarım küre olduğu şekil. Masonry tarzı fırınlar pizza gibi çok yüksek ısıda çabuk pişirmeye uygun değil. Oysa pompeii tarzı fırınlar, ısının fırın duvarlarından yansıması ve fırının içinde iyi odaklanma özelliği sebebiyle rahatlıkla 350°C ye çıkıp pizzayı tam olaması gerektiği gibi beş dakikada mükemmel pişiriyor. Internette köy fırını yapımı için bol miktarda ingilizce kaynak bulduk. Bunlardan Forno Bravo‘yu mükemmel bulduk. Ücretsiz fırın planları verdiği gibi, yapım teknikleri, aşamaları her şey var. Forno Bravo’nun forum sayfalarına girdiğimizde ise dünyada bizim gibi düşünen ve yaptıklarımızı yapan ne kadar çok kişi olduğunu gördük, çok yararlandık ve yararlanmaya da devam ediyoruz. Forum sayfalarında dünyanın dört köşesinden yüzlerce insan fırın yapma deneyimlerini, karşılaştıkları güçlükleri, bunları nasıl aştıklarını paylaşmışlar.

23 Comments

 1. iyi günler
  fırınızın bitmesini sabırsızlıkla bekliyorum
  çünkü malzemelerimi aldım
  beni fırının içinin çapı 130 cm olacak
  fakat kubbe yükseklğinin ne kadar olacağına karar veremedim
  birde kubbeyi örerken çift sıra tuğla mı örecem bilmiyorum
  yardım larınız için teşekkürler

  • Dairenin çapı 130 cm ise kubbenin yüksekliği de 130 cm olmalıdır. Tam küresel bir kubbe için ölçü budur. Ancak kubbe yüksek olsun diyorsan konik olarak yapabilirsin. Harman tuğlayı uzunluğuna (18,5) öreceksin. Fırının duvarı kalın olacak ki ısı tutsun…

   • Dairenin çapı 130 cm ise, yarıçapı 65 cm’dir. Bu durumda kubbenin yüksekliği tabandan itibaren 65 santim olmalıdır 130 değil. Kubbenin yarıçaptan daha yüksek veya konik olması fırının içindeki ısı dağılımını olumsuz etkiler.

 2. Acar bey,
  Sera yapılması, tohumların ekilmesi, peyzajla ilgili işler derken fırın yapımı biraz gecikti. Bunda havanın yağışlı gitmesinin de etkisi oldu tabii. Çok yakında tekrar başlıyoruz.
  130cm iç çapı olan fırın kubbesinin merkezdeki iç yüksekliğinin de 65cm olması sanırım ideal bir ölçü olur.

 3. yav herkez bi torum yapmış herkeze önce selam sonra kelam değerli arkadaşlar ben bu işi uzun süredir yapıyorum yanlız ben öğrenmek istediğim bu fırına nasıl üretim sertifikası alınıp yasal olarak pazarlanır onu öğrenmek istiyorum şart koşul hakkında bilgisi olan varsa lütfen palaşın eski ekmek fırınları artık yok kültür elden giti gitmiş bu arada en iyi usta bizde mevcut ulaşmanızı bekliyorum teşekkürler mendeli ekmekçi

 4. Merhabalar ;
  Bahçe içine küçük bir köy fırını yaptırmak istiyorum. Bazen mangal yapabileyim bazen de ekmek ve pide pişirebileyim. Derdim dumanın çok fazla etrafa yayılmasını önlemek ve sağlıklı bir yemek yapabilmek.Kime yaptırabilirim , ne kadara mal olur ?
  Bursa-Gemlik ilçesindeyim.
  Bilgi ve görüşlerinizi rica eder, iyi çalışmalar dilerim.
  Sevil SOLMAZ GÜN
  Saygılarımla.

 5. Sevil hanım,
  Açıkçası o bölgede yardım alabileceğiniz kim vardır bilmiyoruz.Biz fırını nasıl yapabileceğinizi anlatmaya çalıştık. Ailenizle birlikte kendiniz yapabilseniz en güzeli olurdu 🙂
  Fırın Kardeşliğini inceleyebilirseniz maliyetlerin çok değişken olduğunu görürsünüz. Çevrenizden bedavaya temin edebileceğiniz pek çok malzeme olabilir. Bu da maliyeti düşürür elbette.

 6. Sayın Meyvelitepe sakinleri,
  Yapmayı dϋșϋndϋğϋm fırınla ilgili araștırma yaparken buldum adresinizi. Çokta iyi oldu; nitekim mail ile fotoğrafını gönderdiğim ve bitirmek ϋzere olduğum fırını sizden esinlenerek yapmaya çalıștım. Diğer fotoğraflar http://www.facebook.com/profile.php?ref=name&id=1159617520 bu adreste görϋleblir.
  Teșekkϋr ediyorum.
  Selamlar.
  Mustafa Sertkan

 7. selamlar
  bu sitede bilgi veren herkese tesekurler simdiden. bende sizler gibitabak sevgine düskun kisilerinden biriyim kendi keyfim icin evimin bahcesine bir firin yapmayi dusunuyorum nereden ve nasil baslayacagimi bilemiyorum nelere dikkat ettmeliyim benden oncekiler bu konuda bilgi ve tecrubeye sahibler bana bu konu hakinda bilgi verirseniz sevinirim
  saygilarimla nedimsensoy

 8. Fırın yapımı konusunda verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Bende bir fırın yapmaya başladım. Usta değilim ama fırında pişireceklerimi daha bir zevkle yemek için kendim yapıyorum. Fırının kubbesini toprak testi yapanlara yapacağım fırın çapında altı yuvarlak, tıpkı güveç tenceresi gibi fırında pişirilmiş bir leğen yaptırıp onu öreceğim bir kaç sıra duvarın üzerine monte ettikten sonra dışını harman tuğlası ile kalınlaştırarak yapmayı planlıyorum. Böylece hem içten fırın kubbesi çok düzgün olacak hemde örerken göçmeyecek ve çok rahat öreceğimi sanıyorum. Bu konuda sizin fikirlerinizi merak ediyorum. İlginiz için şimdiden teşekkürler.

 9. selam fırın dostları bende sizler gibi bir abi araclılğı ile fırın yapmaya basladım fikirlerinizde hem fikir oldugumu söylemek istiyorum ama bence kubbe kısmına daha pratik ama en az onun kadar da iş bitiminde kolay söküle bilecek bir kalıp gerekli diye düşünüyorum

 10. söyle de yapabiliriz diye düşündüm ahsap bir kalıp yapılıp onun üzerine harman tugla veya ateş tugla ile kaplanıp tüm işler bitti anda deneme aşamasında o kalıbı yakıp fırınımızı test etmiş oluruz ugras veren arkadaslara kolay gelsin

 11. Degerli meyvelitepe,
  Size Belcika’dan yaziyorum. Internette tas firin yapimi hakkinda bilgi ararken sizi buldum. Cok faydalandim yalniz sormak istedigim tek bir kac soru var.
  1 Beton harci hazirlarken normal cimento mu kullaniyorsunuz yoksa sicaga dayanikli cimentomu?
  2 Sicaga dayanikli tasmi kullaniyorsunuz sicagi muhafaza eden tasmi? Bu ikisi ayri satiliyor burda.

  Cok tesekkur eder sicak pizzalar dilerim 🙂

  • 1. Beton harcıyla neyi kasteddiğinizi anlamadım. Kubbeyi ve taban tuğlalarını örerken;
   1 ölçü portlant çimentosu,
   3 ölçü elenmiş dere kumu,
   1 ölçü kireç ve
   1 ölçü şamot harcı

   şeklinde özel bir harç kullanılmalı. Yok bunu değil de fırın kubbesini taşıyacak beton tablayı kastediyorsanız bildiğiniz betondur. İçine demir donatı da konmalıdır.

   2. Kubbe ve taban tuğlaları ateş tuğlası dediğimiz hem ısıya dayanıklı hem de ısıyı emerek muhafaza eden tuğlalardır.

 12. Merhabalar.
  Ben maalesef sizin kubbeyi örerken kullandığınız ateş tuğlalarından bulamadım. Burada harman tuğlası olarak tabir edilen genellikle yıkılan eski binalardan çıkma tuğlalar buldum. Bu tuglalar kubbe için uygun olur mu? ısıya dayanımları nasıldır? alıp almamakta kararsız kaldım. yardımcı olursanız sevinirim.

  • Ateş tuğlasının ısı tutma özellikleri çok daha iyidir ama bulamıyorsanız harman tuğla da olur.

 13. Merhabalar meyvelitepe
  Biz de sizin fırının aynısını köy okulumuzun bahçesine yapmayı düşünüyoruz ölçü olarak da aynısı.Bu köyde fırın kültürü yok amacımız unutulan değerleri hatırlatmak ve çocuklara üretmeyi aşılamak acaba kaç tane ateş tuğlası gitti ve diğer malzemelerden ne kadar gitti? ona göre satın alacağız da şimdiden teşekkürler

  • Hocam, e-posta ile de sormuşsunuz, ne yazık ki malzeme listesi veremem. Daha doğrusu kaç tuğla vb. bir şey söyleyemem çünkü üzerinden 9 sene geçmiş. Kullanacağınız malzeme ve boyutlara göre kendiniz hesaplayabilirsiniz. Hatta çocuklara bile hesaplatabilirsiniz, iyi bir matematik sorusu olur. Söz gelimi, kubbe örümünde yarım tuğlalar kullanırsanız kubbede toplam kaç ateş tuğlası lazım olur gibi 🙂 bunun için tabana döşeyeceklerinizi ayrı, kubbeyi oluşturan yarım küre için kullanacaklarınız ayrı hesaplanmalı. Biz 20x10x6 cm ebadındaki ateş tuğlaları kullanmıştık. İlk sıra tuğlayı dikine döşeyip üzerini ikiye böldüğümüz tuğlaların dar yüzeyleri içe bakacak şekilde ve iç yüzeyde tuğlalar arasında hiç boşluk kalmayacak şekilde döşemiştik. Buna göre yarım kürenin iç yüzey alanından yola çıkarak hesaplanması zor değil 🙂

   Kolay gelsin

1 Trackback / Pingback

 1. Fırın Kardeşliği | Meyvelitepe - Çılgın Kalabalıktan Uzak

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*