Zeytin Sineğine Karşı…

Z eytin bahçelerinin bir numaralı zararlısı olan zeytin sineğinin tehlikeli dönemi başlıyor. Tanelerin irileşip yağlanmaya, hava ısısının göreceli olarak azalmaya başladığı bu dönemde saldırır. Eylül ayında saldırının yoğunluğu artar.

Çiftleşen dişi sinekler tanenin üzerine konar ve kabuğu delerek minicik yumurtasını kabuğun hemen altına bırakır. Çatlayan yumurtadan çıkan larva, yağlanan ve nisbeten yumuşayan meyve etiyle beslenir, büyür, çekirdeğin etrafında bir tur atarak kocaman bir delik açarak meyveyi terkeder.

Hiç bir önlem alınmazsa, yılına göre ürünün tamamını işe yaramaz hale getirebilir. Bu sebeple zeytin çok pestisit kullanılan yiyecekler arasında.

2009 yılı baharında hiç pestisit kullanmadan kaolin kiliyle zeytin sineğinden kurtulmanın yolunu bulduktan sonra uygulama bakımından çok tecrübemiz oldu. Geçen yıl bizim bölgede zeytin çok azdı. Bu yüzden, olanları sineğin hışmından kurtarmak zor olmadı. Fakat bu yıl tüm ağaçlar fazlasıyla yüklü. Bu yüzden çok ciddiye alıyoruz.

Çiçek sonrası bir koruyucu uygulama yapmıştık. O zamandan bu yana taneler epey büyüdü, neredeyse normal iriliklerine yaklaştılar. Dolayısıyla da korumasızlar.

Genç tanelerin yüzeyleri pürüzsüz ve kaygan. Standart kaolin uygulaması yapıldığında tanelerin üzerindeki kaplama çok belli belirsiz. Bu kadar yoğun tane tutumunda ne kadar koruyucu olacak endişeliyiz.

Bu yüzden araştırmalarımıza kesintisiz devam ediyoruz. Pek çok yeni bulgu ve yoruma ulaştık. Bazılarının denenip sonuç alındığına dair henüz bir kayıt mevcut değil. Mantıklı bulduğumuz bir çok metodu küçük denemelerle test edip sonuçlarına bakıyoruz.

Diğer teknikler üzerinde çalışmaya devam ederken, üzerinde çok uğraştığımız ve umut vaad eden yeni bir metodu mevsim sebebiyle tüm ağaçlarda uyguluyoruz.

Ağaçlar her zamankinden daha beyaz oldu.

Fakat bu önemli değil. Bir müddet sonra, özellikle de Eylül başında beklediğimiz yağmurlar bu beyazlığın büyük kısmını alacak. Yapraklarda ince, ama kesintisiz bir film tabakası kalacak, ki bu yeterli.

Yeni bir metodla esas derdimiz, bozuk hava şartlarında dahi savunma gücünü yitirmeyecek şeklide, uzun süreli bir kalkan ile taneleri korumak.

Görüp deneyebildiğimiz kadarıyla yeni yöntem oldukça başarılı. Yaptığımız küçük denemeler geçen haftaki metrekareye 15-20 kg yağış bırakan havaya dayandı. Hemen hemen hiç bir zaafiyet olmadığını söyleyebilirim.

Bu uygulamada kullanılan ana malzeme yine iyi kalite kaolin. Bu sefer herhangi bir yayıcı-yapıştırıcı kullanmadık. Fakat malzemenin yapısını tamamen değiştirdik.

Eylül ayının ilk yarısında bir uygulama daha yapmak gerekir belki diye düşünüyoruz. Yine de dikkatle gözlüyoruz.

Bu metodla ilgili, zeytini toplayıp sepette, hatta salamura tankında görünceye kadar sonuçla ilgili net bir şey söyleyemeyiz. Bu yüzden bu aşamada daha fazla detay bilgi paylaşamıyoruz.

Tags:

7 Responses to “Zeytin Sineğine Karşı…” Subscribe

 1. Ozi'nin Bahçesi 19/08/2011 at 00:21 #

  Merhaba Komşu,
  Benim zeytinlerin kaolini Sizin de bahsettiğiniz yağmurlarla tamamen gitmiş gibi.
  Bu hafta sonu yeniden kaolin atmam lazım.Yeni yöntemi deneyelim mi?
  Ne dersiniz?
  Selamlar..

 2. Berceste 19/08/2011 at 00:23 #

  Kar yagmis gibi ne kadar muhtesem bir gorunum… Dilerim sonucu da muhtesem olur ve zararli etkileri olan ilaclardan kurtulur diger yerlerdeki zeytinagaclari da…

 3. damla 19/08/2011 at 01:36 #

  cok ilaclanan bir urunde tersini ispatlayarak ne kadar onemli bir hizmette bulunuyorsunuz. imkansiz diyenlere de iste somut ornek 🙂

 4. avcı66 02/01/2012 at 02:48 #

  sayın meyvelitepe hasadı bitirip zeytini salamura tankına aldığınıza göre yeni metodu açıklamanızı sabırla bekliyoruz selamlar

 5. ayşıl tokcan 26/07/2014 at 07:28 #

  Sevgili Meyvelitepe, ben de bu sene gönüllü çiftçi oldum, araştırmalarınız ve paylaşımlarınız sayesinde güvenle yol alıyorum. Bu değerli bilgiler için çok teşekkürler. Yeni metodu paylaşabilir misiniz acaba? Tavuk akarlarına karşı mücadele ile başlayıp sonra bitki zararlılarına da etkili olduğunu bulduğunuz karışımı da paylaşmanız mümkün mü? Çok teşekkürler.

  • Özgür Efe 06/11/2018 at 20:58 #

   Sayın meyvelitepe, kaolin kilini nereden tedarik edebiliriz. Bu yıl zeytin üreticisi olarak zeytin sineği çok zarar gördük. %70-80 meyve dökümü oldu. Hemde kalanların hepsinde sinek vurugu görüldü. Bazı da evlerde 3-4 buruk vardı. Zeytine ne zaman atıyorsunuz. Çiçek dökümünden hemen sonra mı?
   İlgi ve alakanız için teşekkür ederim. Saygılarımla,

   • Meyvelitepe 06/11/2018 at 23:35 #

    Blog’daki menüden Organik Bahçecilik > Kaolin Parçacık Film Teknolojisi > Kaolin – Parçacık Film Teknolojisi – Piyasada Bulunabilir Malzemeler linkine tıkladığınızda speklere uygun ve piyasada bulunabilir malzemelere erişebilirsiniz.

Leave a Reply

Yine Zeytin Lezzeti

Bahçemizdeki Karamürsel-Su çeşiti zeytinleri iyice kararmadan toplayıp kalamata yapmak üzere salamuraya koymuş, Samanlı çeşitini ise iyice olgunlaşıp biraz su kaybetmesi […]

Zeytin Zamanı – 5

Aralık başı itibarıyla tüm zeytinler toplandı. Havalar uygun olsaydı dostlarımızı da davet edip zeytin toplama şenliği düzenlemeyi düşünüyorduk ama olmadı. […]

Hurma Zamanı

Geçen yıl hurma ağacımızdaki meyveleri toplamış, eşe dosta dağıttıktan sonra geriye kalan 150 kg kadar meyveyi ziyan olmasın diye yardımcımıza […]

Hurmayı kurutsakta mı saklasak…

Cevizler, kestaneler, zeytinler, inşaat işleri, bahçe bakımı ile ilgilenirken, hiç bir şey beklemeden sessizce meyvelerini sunan sevgili Hurma ağacımızı hakettiği […]

“Afedersin Kalamata”

22/11/2007 Üvez, kestane derken, hasat sırası gözümüz gibi baktığımız zeytinlere geldi. Köyde hemen herkesin bir zeytin bahçesi ya da bahçesinde […]