Köy Fırını Yapıyoruz -3

Geçtiğimiz hafta sonu havanın açık olmasından yararlanıp başladığım işi komşum Bekir’in de yardımıyla  bitiriyoruz.

Fırının taban taşları döşendi. Bir terazi yardımıyla her yönde kontrol ediyoruz. Özellikle de tabanda bir kavis olmamasına, tuğlalar arasında seviye farkı bırakmamaya dikkat ediyoruz. Bu çok önemli. Terazi yüzde yüz mükemmel olmasa bile kavis, çukur, bazıları düşük bazıları yüksek seviyeli tuğla kalmaması çok önemli. Malum, fırın küreği fırının içinde hiç bir şeye takılmamalı ve yüzeyde kolayca kaymalı.

Tuğlaları iyice biribirlerine yakınlaştırıp aralarda boşluk bırakmamaya çalıştık. Her şeye rağmen kalan 1mm’lik açıklığı da şamot harcıyla dolduracağız.

Havaların çok soğuk olmasından dolayı harcın kurumadığını farkettik. Harç tamamıyle serleşip fırın tabanını sabitlemeden kubbe yapımına geçmiyeceğiz zira tabanı bozabiliriz. Böylelikle fırın yapımını Mart ayına kadar tatil ediyoruz.

 

 

2 Comments

  1. Merhabalar, sitenizi hayranlıkla inceledim.
    Benzer bir çalışmanın çok başındayım. Bir köyevi yapıyoruz ve toprak kaynaklı ısı pompası yaptığınızı gördüm. Bu konuda yardım edebilirseniz sevinirim. Kime yaptırdınız, kaça maloldu gibi bilgilere ihtiyacım var.
    Saygılarımla

  2. Merhaba Cevat bey. Nazik yorumunuz için teşekkür ederiz. Yer kaynaklı ısı pompası projemiz ile ilgili olarak agaclar.net’de karşılıklı soru cevapların olduğu bir forumumuz var.
    http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=6956 Buradaki yazışmaları inceleyebilirsiniz. İlave sorularınız olursa memnuniyetle yanıtlarız. Teşekkürler

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*