Fırını deniyoruz…

Bildiğimiz kadarıyla her fırının kendine göre bir kişiliği, huyu suyu var. Nasıl yakmak gerekir, ne zaman hangi ısıya ulaşır deneme yanılma ile bulmak gerekir. Biz de daha fazla bekleyemedik, bugünün tatil olmasından istifade fırını deneyip, pişirme özelliklerimi keşfetmek istedik.


Geçen hafta azar azar ısıya alıştırmış olduğumuz için orta kalınlıktaki odunlarla oldukça güçlü yaktık.

Ve sonra, işte tam da babaannem’in yaptığı gibi pidelerimizi hazırlamaya başladık. İyice ısınan fırının içindeki korları bir tarafa yığdık, ıslak silgeç ile iyice süpürdüğümüz fırın tabanına ilk kez denediğimiz özel ölçülerdeki fırın küreğimiz ile ilk pidemizi atıyoruz.

Bu da fırından ilk çıkan pide. Size nasıl görünüyor bilemiyorum ama benim için tam bir nostalji. Özellikle de görüntüsünün yanı sıra etrafa yaydığı kokusu ile. Bu pideyi, neye benzeyeceğini en az benim kadar merak eden, fırını birlikte yaptığımız İsmail ve Bekir ile paylaşıyoruz. İlk lokmalarını (üfleyerek) ağızlarına attıklarında “tamam, oldu bu iş”, “enfes”, “mükemmel” nidalarını duymak gerçekten keyif vericiydi.

Bundan aylarca önce İsmail’e, “bahçeye fırın yapacağız, bu fırında da enfes pideler pişireceğiz” dediğimde bana kendine has uslubuyla, “halep ordaysa arşın da burada” demişti. Nasıl, Halep yolunu ölçtük mü? diye sorduğumda ağzını şapırdatarak, “tamam, son santimine kadar” dedi.

Kaç tane oldu bilmiyorum ama bir sürü içli pide yaptık. Altı kişi bardak bardak ayran takviyesiyle  tıka basa yedi pidelerden. 6-7 tane de eşe dosta göndermek için kaldı. Hamuru biraz hesapsız ayarlamışız, pide içi bittiğinde daha bir sürü hamur vardı. Onlardan da küçük köy ekmekleri yaptık.


Sonuna doğru her ekmeği değişik yapmaya başladık. Eşim köpeğimizi de unutmayarak kemik şeklinde bir ekmek yaparken, kızımız da kalp şeklinde bir tane yaptı.

Fırın ile haşır neşir olma işimiz bitip çaylamızı içerken, bütün gün yüzünü göstermeyen güneş Meyvelitepeyi yeşilli kırmızılı bir renk cümbüşüne çevirdi.

 

14 Comments

 1. Şimdi tamam oldu :)Meyvelitepe de Nisan yazısına yazdığım yorumun gerçekleşmiş hali…Afiyet olsun…Daha uzun yıllar boyunca, ailece, sağlık, huzur ve mutluluk içinde yaşamanızı diliyorum güzel eviniz ve bahçenizde :)Sevgiler…

 2. Afiyet şeker olsun Sayın Meyvelitepe Sakinleri, final hakettiğiniz gibi oldu. Nice güzel pide pizza ekmek vb. pişirebilmenizi dilerim. Bir sorum olacak eğer burdan söylemek abes kaçmaz ise fırını yaparken toplam maliyetiniz ne kadar oldu? Biz de yaptırmak istersek sizden bilgi ve malzeme sağlayıcılar hakkında detayları alabilirmiyiz? Tabi bir süre sonra.
  Sevgiler

 3. Aslan bey, teşekkür ederiz. Açıkçası bir maliyet hesabı çıkarmadım. En pahalı malzeme ateş tuğlası. Biz, 6cm x 10cm x 20cm ebadında olanlardan yaklaşık 150 tane kullandık. Tanesini 150 ykr civarında satıyorlar. Bir torba çimento, bir torba şamot, biraz kum, keyfinize göre biraz pres tuğla ve/veya harman tuğlası, 5-6 tane baca tuğlası vs. Malzeme herhalde 500 YTL’yi geçmez. Ama elbette işçiliğe paha biçilemez..
  Saygılar

 4. Fırınınız hayırlı olsun, iyi günlerde kullanın. Yazılarınızı ilgi ile takip ediyorum.

 5. Oradan oraya atlarken buldum blogunuzu,ne güzel bir blog..Tebrikler..
  Fırınınızı en güzel günlerde kullanın.Benim babam da köy fırınlarını çok sever,Almanya’da bile bahçe kiralamış ve içine fırın inşa etmiş.Kimbilir ne haldedir şimdi orası…Köy ekmekleri çok güzel oluyor bu fırınlarda..
  Kucak dolusu sevgi ve selamlar…
  Not; Ev,herkesin rüyasını süsleyen türden.. – maşallah –

 6. Merhabalar,
  Fırınınız hayırlı olsun, iyi günlerde kullanın. Yazınızı ve web sitenizi tesadüf eseri buldum.
  Bende bir fırın yapma aşamasındayım.
  Sizin fırını referans alarak yapmayı düşünüyorum.
  benim sizden ricam eğer mümkünse
  Köy Fırını Yapıyoruz -1
  Köy Fırını Yapıyoruz -2
  Köy Fırını Yapıyoruz -3
  nolu yazılarınızı nasıl temin ederim.
  Web sayfanızda sadece 4-5-6-7 var
  İyi günler dilerim.
  Haşmet Akbilgi
  [email protected]

 7. Haşmet bey,
  Yazılar zaten sitede.. http://meyvelitepe.typepad.com/meyvelitepe/ky_frn/index.html linkine girince köy fırını ile ilgili tüm yazıları bir arada bulabilirsiniz. 1-2-3 nolu yazılar biraz uzun olduğu için diplerinde “yazının devamı” veya “continue reading” şeklinde linkler var. Onlara tıkladığınızda o bölümün tamamı görüntülenir. Size kolay gelsin. Her şeyi yazılarda ifade edememiş olabiliriz. Sorunuz olursa memnuniyetle yanıtlarız..

 8. [email protected]. adresinde bana bu fırın konusunda yardımcı olmak isteyen varmı usta bir kişiyle görüşmek isterim rica etsemBANA YARDIMCI OLURMUSUNUZ TELDE VEREYİM 533 632 24 45

 9. Ellerinize saglik, sahane gozukuyor!

  Benim bir basit sorum var:
  Bu tip bir koy firini bir kez yakilip harlandigi zaman kac saat kullanilabiliyor?
  Icine atilan odun miktarina bagli diyebilirsiniz ama ortalama bir sure verebiliyor musunuz?

  tesekkurler,

  • Merhabalar yazılarınızı büyük bir zevkle okudum, notlarımı aldım, bir konuda yardımlarınızı rica edeceğim, kubbeyi yaparken nasıl bir harç kullandınız, tabandaki ateş tuğlalarına yaptığınız karışımı kulandınız yoksa düz harçmı kullandınız, birde bu güne kadar kulandınız fırın hakkında tecrübelerinizi paylaşırsanız çok memnun olurum, vereceğiniz tecrübeler ve bilgiler için şimdiden teşekkürler
   Saygılarımla
   Sinan İnci

 10. Kusura bakmayın sormaya unuttum Şamot harcı ve vermikülit kaçar torba harcadınız
  Saygılarımla
  Sinan İnci

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*